
Cambridge – jedna z najdrahších britských univerzít.
FOTO – INTERSTUDY 2002
Je možné študovať na akomkoľvek type školy?
„Slovensko nie je členským štátom Európskej únie a preto čo sa týka základného a stredného školstva, naši študenti nemôžu študovať na britských štátnych školách, len v súkromných. Pri vysokoškolskom štúdiu môže slovenský študent študovať na akejkoľvek univerzite, rozhodujúci je v podstate dostatok financií na uhradenie školného. Slováci, ako zahraniční študenti, totiž platia ešte vyššie školské poplatky ako domáci.“
Kde sa dá zohnať prihláška na vysokú školu, resp. robia sa na ňu prijímačky?
„Prihlášky na britskú vysokú školu môžete dostať v ktorejkoľvek pobočke The British Council. V Británii neexistuje také niečo ako sú prijímacie skúšky, do úvahy sa berú iba výsledky maturity. Čím je univerzita kvalitnejšia, tým lepšie známky z maturitnej skúšky vyžaduje. Britské univerzity akceptujú slovenskú maturitu. Aby bol však študent prijatý, musí okrem doterajších skvelých študijných výsledkov preukázať aj pokročilú znalosť anglického jazyka.“
Vzrastá záujem Slovákov o štúdium v Británii?
„Veľká Británia je krajina s tradične vysokou kvalitou vzdelávania a záujem o štúdium v Británii je značný. Problémy sú ako vždy najmä s financiami, keďže poplatky za štúdium sú dosť vysoké.“
Ako sa dajú získať štipendiá na britské vysoké školy?
„Britské univerzity udeľujú štipendiá, 90 % z nich je však určených pre postgraduálnych študentov. Je možné ich získať, my však o získaní štipendií ani grantov nerozhodujeme, len o nich informujeme.“
Koľko Slovákov dostalo minulý rok študentské víza do Veľkej Británie?
„Pokiaľ som informovaná, za rok 2001 udelili asi 1300 študijných víz, skoro tak isto ako minulý rok.“
Môže sa popri štúdiu pracovať?
„Ak získa študentské víza na 6 mesiacov a dlhšie, môže sa zamestnať na maximálne 20 hodín týždenne.“
O čo je v súčasnosti najväčší záujem?
„Najnovším trendom je diaľkové - dištančné štúdium. Je na rovnako kvalitnej úrovni ako denné, a vo Veľkej Británii má dlhodobú tradíciu. Týmto spôsobom môžete získať vysokoškolský diplom bez toho, aby ste Britániu osobne navštívili. Nemusíte teda platiť cestu ani životné náklady, jedine školné. The University of London napríklad týmto spôsobom ponúka medzinárodne uznávaný titul MBA.“
Robia študenti pri vybavovaní štúdia nejaké chyby?
„Jedna pomerne častá chyba je, že študent, ktorý sa rozhodol študovať vo Veľkej Británii, ide rovno požiadať o študentské víza bez toho, aby mal odsúhlasené, že ho univerzita prijíma. Bez tohto potvrdenia mu však vízum nedajú. Druhou chybou je, že študenta zoberú na školu, vybaví si víza a a až potom sa začne zaujímať o to, čo ho bude štúdium stáť. Mal by dopredu vedieť, kedy a koľko je treba zaplatiť. Dobré je, ak sa najprv prídu informovať k nám a až potom začnú vybavovať.“
SOŇA REBROVÁ
VEĽKÁ BRITÁNIA
Veľká Británia je krajinou s tradične vysokou kvalitou vzdelávania. Ponúka študentom možnosť získať medzinárodne uznávanú kvalifikáciu a bohatý výber predmetov, na ktoré sa vo svojom štúdiu môžu zamerať.
Poplatok za študijné víza: 2310 Sk
Dĺžka vybavovania víza: Ambasáda je obyčajne schopná vybaviť väčšinu víz v ten deň, ako sa podá žiadosť. Niekedy je však potrebné doložiť chýbajúce dokumenty alebo stretnutie a dlhší rozhovor.
Čo potrebujete na víza:
platný pas
fotografie
správne vyplnenú žiadosť
doklady potrebné k žiadosti
potvrdenie o zaplatení poplatku
Školné: na základných a stredných školách zaplatíte ročne asi 6000 až 10 000 libier (300 000 až 500 000 Sk), na vysokých od 10 000 až do 15 000 libier (500 000 – 750 000 korún)
Ubytovanie: Závisí od toho, kde študujete. Niektoré školy ponúkajú ubytovanie v rámci školného, iné nie. Študenti vysokých škôl sa väčšinou skladajú na prenájom bytov. V menších mestách platia okolo 50 libier mesačne na osobu, vo väčších 70 libier (3500 Sk).
Cena za letenku: 5000 – 10 000,- Sk
Životné náklady: Aj Veľká Británia vyžaduje, aby ste mali na účte dostatok peňazí na čas štúdia a pobytu v ich krajine. Žiadna taxa však nie je presne stanovená.
Kde sa môžete informovať o štúdiu: The British Council v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach:
Dôležité internetové adresy:
Informácie o štúdiu: information.centre@britishcouncil.sk
http://www.britishcouncil.org/eis
http://www.educationuk.org
Informácie ohľadom víz: www.britemb.sk
Zoznam štipendijných programov: www.britishcouncil.sk
Postgraduálne štipendiá: http://cheving.fco.gov.uk (sr)