V Bruseli sa môžete zahrať na Róma utekajúceho zo Slovenska
BRUSEL 5. februára (SITA) - Slovensko je v smutnej spoločnosti deviatich krajín, z ktorých ľudia utekajú, aby predišli vojne, hladu, biede alebo prenasledovaniu zo strany režimu. Rozhodli o tom organizátori výstavy Neobvyklá cesta, ktorú si až do mája maj
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
ú možnosť nielen pozrieť, ale aj doslova prežiť návštevníci Bruselu. Tí si v priebehu hodiny môžu vyskúšať žiť v koži slovenského Róma utekajúceho zo Slovenska. Organizátori z Koordinačného centra pre utečencov a cudzincov (CIRE) chcú touto výstavou pripomenúť, že už okolo 20 miliónov ľudí muselo opustiť svoje domovy, aby ušli pred vojnou, hladom, biedou, prenasledovaním režimu a ocitli sa na Západe, kde musia čeliť čoraz prísnejšej azylovej politike.
V smutnej spoločnosti krajín, odkiaľ sa uteká, je okrem Afganistanu, Ekvádoru, Alžírska, Sierry Leone, Konga, Turecka a Ruska aj Slovensko, a to ako jediná kandidátska krajina na členstvo v Európskej únii (EÚ). "Prítomnosť Slovenska sa vysvetľuje tým, že došlo k veľkému prílivu rómskych utečencov zo Slovenska do Belgicka a ako viete, niektorí z nich boli vyhostení kolektívnym spôsobom späť na Slovensko. Stalo sa to pred viac ako rokom a v Belgicku to vyvolalo veľa reakcií. Príchod utečencov a situácia Rómov na Slovensku a v ďalších východných krajinách je v centre pozornosti a našich obáv," povedal riaditeľ CIRE a výstavy Yves Caelen a dodal, že sa rozhodli nerobiť pri výbere krajín nijaké ústupky.
Ani v prípade Belgicka nerobí CIRE nijaké výnimky, keď poukazuje na celý rad negatívnych prvkov v súčasnej belgickej azylovej procedúre. Cieľom výstavy je podľa neho oboznámiť belgické obyvateľstvo s problematikou utečencov. "Vieme, že v Európe máme iba čiastočnú predstavu o utečencoch, skutočne chceme širšiemu publiku, rodinám a školákom ukázať, že cesta utečencov z ich krajiny, spôsob ako sú prijímaní v Belgicku, nie je ľahkou cestou," povedal Caelen.
Ako ukazuje výstava, Rómovia bývajú na Slovensku v hrozných chatrčiach, z ktorých by utekal asi každý. Riaditeľ výstavy z koordinačného centra pre utečencov však zdôrazňuje, že cieľom nie je škodiť obrazu Slovenska, ale ukázať, že tieto problémy existujú a musia sa riešiť. Avšak zatiaľ čo slovenským Rómom belgické úrady ich žiadosti o azyl zamietajú, viacerí Rómovia z Maďarska ho vo Francúzsku dostali. Maďarsko však na výstave nefiguruje. "Viete, aj Maďarsko by mohlo medzi týmito krajinami figurovať, ale vždy si treba vybrať. Nanešťastie pre Slovensko aféra vyhostenia slovenských Rómov vyvolala veľkú odozvu. Slovensko sme vybrali kvôli aktuálnosti a verejnej mienke," povedal riaditeľ výstavy.
Výstava Neobvyklá cesta núti návštevníka opustiť na hodinu svoju identitu a prežiť naozaj neuveriteľnú cestu utečenca. Návštevník, ktorý sa na ňu podujme, sa odrazu ocitne v koži osoby, ktorá vôbec nič nevie o tom, čo ju čaká. Nasleduje útek loďou, lietadlom alebo kamiónom, ilegalita, umiestnenie do uzavretého centra, priznanie alebo odmietnutie azylu. Zážitok z cesty, ktorá začína trpkou realitou v krajine pôvodu, umocnia pestré kulisy a najmä výkony 15 divadelných hercov. Streľba, krik detí, policajné násilie, vydieranie, ponižujúce zaobchádzanie zo strany úradov, nenechá na pokoji asi nikoho. Vyskúša si aj prácu načierno v jednej z ilegálnych dielní, kde môže žehliť alebo šiť šaty a podrobuje sa neľudskému zaobchádzaniu. Nakoniec však aj tak skončí v rukách polície, ktorá ho na základe rozhodnutia belgických úradov z krajiny vyhostí.