Romantika v kanáloch
Splavovanie riek patrí medzi populárne dovolenkovanie najmä medzi mladými, športovo aspoň priemerne zdatnými ľuďmi. Väčšina našincov totiž pod splavom chápe skupinu niekoľkých malých kanoe, ktoré sa vyhýbajú kladám a hatiam Hrona a potom sa spomína, kto sa kde prevrátil. Bratislavčanka Barbora Žiačiková s priateľmi však zažila úplne odlišnú plavbu. Plavila sa Francúzskom na veľkej luxusnej lodi pre osem osôb, no nekormidloval ju žiaden profesionálny kapitán, ale jeden z partie. Plavba po riečnych kanáloch Francúzska, Nemecka, Holandska či Írska totiž nevyžaduje žiadne kapitánske skúšky a pokojne ju zvládnu aj rodiny s malými deťmi či dôchodcovia. Kým u nás je to ešte rarita, v západnej Európe je to jedna z bežných a mimoriadne obľúbených dovoleniek.
Ako vicišpán zdolal Shakespeara
V posledných rokoch sa herec Marián Zednikovič z javiska trochu vytratil. Svoj pracovný čas vo veľkej miere venuje príprave Letných shakespearovských slávností na Bratislavskom hrade, ktorým sa aj tento rok, napriek počasiu, darí. Na svoj shakespearovský projekt, v ktorom dostávajú priestor českí a slovenskí herci, je hrdý.
Tvrdí, že by si pokojne mohol ako taký vicišpán chodiť po meste so založenými rukami s vedomím, čo dokázal. A aj by mu to stačilo. Viac sa dočítate v rozhovore.
Na nešťastie sa nedá zvyknúť
Objavenie ohňa patrí medzi najväčšie zlomy v dejinách ľudstva. Oheň bol jednou z vecí, ktorá odlíšila človeka od zvieraťa, vždy však vedel ľuďom riadne zavariť, a preto sa mu museli účinne brániť. Prvé požiarne zbory vznikali už v starovekom Ríme. Dnešní hasiči už nie sú len muži s hadicami, ktorí sa odvážne stavajú čelom k požiarom. Ich náplň práce je oveľa širšia. Čo hasiči-záchranári robia, aké najzaujímavejšie prípady riešili? Ako sa žije zoči-voči ľudskému nešťastiu?
Čítajte v sobotu denník SME spolu s pravidelnou prílohou Víkend.