BRATISLAVA – Aj keď daňové riaditeľstvo vytlačilo dvestotisíc tlačív pre vracanie dane z pridanej hodnoty cudzincom, turisti sa k nim nemôžu dostať. Vrátenie dane sťažuje aj nejasný zákon. Cudzinec na Slovensku stále nemá istotu, že mu po nákupe tovaru DPH vrátia.
„Podľa zákona má obchodník právo rozhodnúť, či bude túto službu poskytovať, alebo nie. Podobný systém má aj Rakúsko. Pre českých obchodníkov je vracanie dane povinné,“ povedal hovorca ministra financií Peter Papanek. „U nás je to zatiaľ nadštandardná služba, ktorou si môže predávajúci rozšíriť klientelu.“
Na vrátenie dane majú cudzinci nárok od začiatku roku. „V prvej fáze sme zabezpečili tlač stotisíc kusov tlačív. Pretože ich podnikatelia okamžite z daňových úradov odkúpili, obratom bolo v druhej fáze vytlačených ďalších stotisíc tlačív,“ povedal hovorca daňového riaditeľstva Miroslav Veselovský. Daňové riaditeľstvo ich rozposlalo na jednotlivé daňové úrady. V Českej republike stačilo stotisíc tlačív na vrátenie DPH na dva roky.
Tlačivo je zložené z dvoch častí a poskytuje ho daňový úrad predávajúcim – platiteľom dane z pridanej hodnoty – za cenu nákladov. Predávajúci si teda musí kúpiť tlačivá priamo na daňovom úrade. „Po zohľadnení výšky vecných nákladov spojených s obstaraním týchto tlačív je určená predajná cena za jeden kus dvojice výtlačkov A a B tlačiva na vrátenie dane z pridanej hodnoty vo výške jednej koruny,“ pokračuje Veselovský.
Daň nebude vracať štát cez daňové ani colné úrady. Vrátenie dane môže žiadať fyzická osoba – kupujúci – u platiteľa dane, ktorému ju zaplatil pri nákupe tovaru ako súčasť ceny. Daň treba pýtať do troch mesiacov od konca mesiaca, v ktorom bol tovar kúpený. Platiteľ DPH si vrátenú daň nárokuje v daňovom priznaní zo štátneho rozpočtu.
Daňové riaditeľstvo zatiaľ nevie, koľko zahraničných fyzických osôb – turistov už o vrátenie dane požiadalo. TOMÁŠ KUČA