Fotografie zo záplav v Rumunsku sú aj obrazmi chudoby tamojších ľudí. "Stovky chudobných ľudí prišli o domy, zvieratá, oblečenie. Takmer celá krajina bola zaplavená," hovorí Jaromír Novák, ktorý bol včera v Bukurešti. FOTO - REUTERS a ČTK/AP
BRATISLAVA - Rumunskom sa prevalilo tento rok už sedem záplavových vĺn, o poslednej sa hovorí, že bola tisícročná. Slovenské organizácie, ktoré poskytujú pomoc, okrem organizácie ADRA, sú zatiaľ ticho, pomoc do Rumunska od nás veľmi nesmeruje. Stovky ľudí tam pritom prišli o strechy nad hlavou, väčšina z najchudobnejších oblastí, a neostalo im vôbec nič. Bývajú v internátoch, v stanových táboroch, záchytných centrách.
Ján Šušulák, výkonný tajomník Demokratického zväzu Slovákov a Čechov v Rumunsku, hovorí, že pomerne veľká komunita Slovákov žijúcich v Rumunsku je v poriadku. Podľa neho potrvá dosť dlho, kým sa Rumunsko dá do poriadku. "Boli domy, ktoré voda zmietla, nezostalo po nich nič," hovorí Jaromír Novák, predseda Spolku Slovákov z Rumunska. Povedal, že najchudobnejším Rumunom vykypelo z hrnca a ostali bez všetkého.
"Stovky chudobných ľudí v Rumunsku prišli o domy, zvieratá, oblečenie. Takmer celá krajina bola zaplavená," hovorí Jaromír Novák, Rumun, ktorý žije na Slovensku. Včera bol v Bukurešti, Rumuni podľa neho organizujú celonárodné zbierky a všetci kritizujú svoju vládu, že sa nezaoberá odstraňovaním následkov povodní, ale rieši politické problémy typu predčasné voľby. "Ťažko sa z toho dostanú sami, sú odkázaní na pomoc, potrebujú všetko - od ubytovania, cez ošatenie, potraviny. Budúcnosť je veľmi neistá, vláda bude musieť nájsť prostriedky, aby dokázala postaviť najchudobnejšie časti znova postaviť na nohy."
Aj Novák má informácie, že Slovákov z dolnej zeme záplavy nepostihli. "Lenže niektoré cesty sú totálne rozbité, na niektorých neostali žiadne mosty. Na juhu sú dediny úplne odrezané od sveta. Niektoré dediny zaplavilo celkom. V horách pršalo celý týždeň," hovorí. Meteorológovia znova hlásia dažde, Rumuni sa boja, že príde ďalšia vlna záplav.
"Ľudia vravia o neporiadku minulých vlád, ktoré údajne napumpovali miliardy lei do ochranných hrádzí, ale peniaze možno išli inam, hrádze sa popretŕhali," hovorí Novák.
Celonárodné zbierky robí v Rumunsku cirkev, nadácie a v sobotu odohrali priateľský zápas tímy generácie legendárneho Georga Hagiho a Brazílie 1994, ktoré hrali na majstrovstvách sveta v Amerike. Rumuni vyhrali 4:1, výťažok zápasu išiel na konto ľudí postihnutých záplavami. (rf)
Čo všetko už záplavy zničili
Od apríla zaplavilo skoro všetky rumunské okresy. Záplavy si vyžiadali niekoľko obetí, voda zasiahla viac ako 15-tisíc domov, evakuovali skoro 12-tisíc ľudí, zničili sa cesty, 363 mostov.
V Rumunsku žije vyše 20-tisíc Slovákov
Podľa sčítania z roku 1992 žije v Rumunsku vyše 20-tisíc Slovákov. Sú v župách Bihor (8852), Arad (6781), Timis (2311), SÇlaj (1612), Caras (557), Hunedoara (186), Satu Mare (153) a v ostatných župách (420).
Podľa informácií Domu zahraničných Slovákov žijú vysťahovalci a ich potomkovia vo viacerých enklávach, väčšinou v etnicky zmiešaných lokalitách. Slováci sa do Rumunska sťahovali vo viacerých vlnách v druhej polovici 18. storočia a v prvej polovici 19. storočia.
Osídľovali oblasti západného Rumunska, rovinaté aradsko-banátske oblasti. Najstaršia slovenská osada v tejto oblasti vznikla v roku 1 747. Na prelome 18. a 19. storočia odchádzali do hornatých zalesnených oblastí Bihorskej a Salajskej župy rumunského Sedmohradského Rudohoria Slováci priamo z Gemera, Šariša, Zemplína, Oravy, Kysúc a okolia Zvolena.
Ľudia z východného Slovenska sa usádzali v rovinatých oblastiach a v banských osadách Satmárskej a Marmarošskej župy. Ďalší v severo-východnej oblasti, nazývanej Bukovina. (rf)
Darcovské esemesky zatiaľ nefungujú, vyhlásili zbierku
BRATISLAVA - Občianske združenie ADRA vyhlásilo zbierku na pomoc Rumunsku, ktoré najmä minulý týždeň znova ničili záplavy. Peniaze použijú na obnovu domov pre rodiny a starších ľudí. Číslo účtu vo VÚB je 4975241312/0200, variabilný symbol 3333.
Daniel Draxler z ADRA žil v Rumunsku desať mesiacov. Hovorí, že Rumuni trocha zazmätkovali, lebo až v piatok oficiálne požiadali zahraničie o pomoc.
"Pobočky našej organizácie aj z iných krajín sa snažia pomôcť. Nemci posielajú kamión, my nemáme inú možnosť, ako urobiť verejnú zbierku. Asi týždeň už máme na stole projekty na výstavbu domov pre postihnuté rodiny, ale zdá sa, že budú aj iné priority," hovorí.
Draxlera mrzí, že na Slovensku stále nefungujú tzv. darcovské esemesky. Tento systém posielania SMS správ, keď za každú správu mobilný operátor účtuje vyššiu sumu, ktorá smeruje na humanitárne účely, už dávnejšie funguje napríklad v Česku. Na Slovensku by mal fungovať tak, že organizácia si vybaví cez Fórum donorov číslo, na ktoré majú darcovia posielať esemesky.
Mobilní operátori však systém dodnes nesprevádzkovali, hoci v januári sľubovali, že do konca apríla budú darcovské esemesky fungovať. "Dnes je júl a teraz som dostal ospravedlňujúci e-mail od Fóra donorov, že systém darcovských esemesiek stále nie je funkčný. Riešia zmluvné podmienky s mobilnými operátormi," hovorí Draxler.
(rf)
FOTO