Je to reakcia na londýnske teroristické útoky, ktoré pred dvomi týždňami zabili najmenej 56 ľudí a viac ako 700 zranili.
Ak bude konanie radikálov v Británii neprijateľné - môže ísť o prejavy vyzývajúce na rasovú nenávisť, o články alebo internetové stránky - vyhostia ich z krajiny. Nové zákony by mal parlament po dohode hlavných politických strán schváliť čo najskôr.
Vláda sa snaží okrem represie proti teroristom meniť aj prostredie a atmosféru v moslimskej komunite, odkiaľ priamo pochádzali traja zo štyroch samovražedných útočníkov. Premiér Tony Blair včera počas poslednej hodiny otázok pred parlamentnými prázdninami vyzval moslimov, aby vstupovali do bezpečnostných zložiek.
Zároveň je vláda odhodlaná rozšíriť právomoci bezpečnostných zložiek, aby mohli efektívnejšie zasahovať proti teroristom.
Starosta britskej metropoly Ken Livingstone si získal Londýnčanov smelým postojom po útokoch a včera opäť potvrdil povesť ľavičiara s podrezaným jazykom. Povedal, že ak by západné mocnosti po I. svetovej vojne nechali arabské krajiny slobodne rozhodovať o svojom osude, útok zo 7. júla by sa nikdy neodohral.
Blairova vláda niekoľkokrát zdôraznila, že bombové atentáty nesúvisia s britskou zahraničnou politikou. Prieskumy verejnej mienky však ukázali, že až dve tretiny Britov vidia súvislosť medzi Irakom a útokmi.
(mch, reuters)
V Pakistane zatkli spojku teroristov
ISLAMABAD - Pakistanské jednotky zadržali britského moslima Harúna Rašída Asvada, ktorý mal byť v spojení so samovražednými atentátnikmi v Londýne. Ide o najdôležitejšiu postavu spomedzi 200 radikálov, ktorých zatkli v posledných dňoch.
Práve Asvadovi mal podľa zdroja z prostredia tajných služieb telefonovať jeden z atentátnikov. Harún Rašíd mal na sebe pri zatknutí opasok s výbušninami, aký používajú samovražední útočníci, rupie za 17-tisíc dolárov a britský pas. Hoci Pakistan oficiálne poprel jeho zatknutie, zdroje z tajných služieb potvrdili, že tohto muža pakistanské tajné služby zadržali už v pondelok. (reuters, čtk)