Podľa Protimonopolného úradu sa farmári dohodli na minimálnej cene, aby dostali pod tlak svojich odberateľov. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR
BRATISLAVA - Takmer 50 chovateľov prasiat bude musieť zaplatiť pokutu za kartelovú dohodu o cenách. Včera o tom rozhodol Protimonopolný úrad. Spôsob, akým sa chovatelia snažili prinútiť svojich odberateľov na zvýšenie výkupných cien bravčového mäsa, podľa úradu odporoval zákonu o ochrane hospodárskej súťaže.
Hlasovanie o cenách
Kartel mali chovatelia uzavrieť 13. mája po rokovaní s výkupcami mäsa. Potom, ako sa s nimi nedohodli na vyšších výkupných cenách, mala zostať časť z chovateľov v miestnosti a dohodnúť sa na dolnej hranici, pod ktorú mäso nepredajú. K spoločnému stanovisku pritom mali dôjsť hlasovaním.
Úrad firmy pokutoval už v decembri minulého roka, ale po odvolaní sa prípadom ďalej zaoberal až do včera, keď pokutu potvrdil. "Rozhodnutie je definitívne a chovatelia ho môžu spochybniť už iba na krajskom súde," povedal hovorca úradu Jurkovič. Sankciou 0,05 percenta zo svojho obratu potrestal úrad 43 firiem. Dohromady zaplatia 1,69 milióna korún, jednotlivo od 5 500 do 174-tisíc korún.
Sklamaní chovatelia
Najvyššiu pokutu má zaplatiť nitrianska spoločnosť Hybrav. Jej riaditeľ Ivan Gróf bol rozhodnutím úradu sklamaný a tvrdí, že k nijakej dohode nedošlo. "Úrad pri vyšetrovaní použil jedinú dostupnú vec - správu, ktorú posielal zväz chovateľov ostatným chovateľom," hovorí Gróf. Správa obsahovala odporúčanie o minimálnych výkupných cenách. "Mnohí z nás vôbec nevedeli, že takáto správa zo zväzu odišla," dodáva Gróf.
Dohoda chovateľov podľa Tótha bola len o tom, že mäso nepredajú pod svoje výrobné náklady. Podľa úradu však dohoda obsahovala aj konkrétne ceny - od 39 do 41 korún za kilogram.
Hovorca úradu Jurkovič nesúhlasí s tvrdím, že sankcia je postavená výlučne na spomínanej správe. "Nejde len o jeden dokument - existuje pozvánka na stretnutie i prezenčná listina a k tomu výpovede svedkov," povedal Jurkovič.
Zákon umožňoval úradu pokutovať firmy až do výšky desiatich percent obratu. "Zvolili sme 0,05 percenta, pretože nedošlo k splneniu kartelovej dohody, a teda nešlo o závažné porušenie zákona," dodal Jurkovič.
Šéf firmy s najvyššou pokutou tvrdí, že i tak to bude značná finančná záťaž pre všetky potrestané firmy.
(jj)
Vstup do únie upratal trh
V čase, keď sa mali firmy nelegálne dohodnúť, boli výkupné ceny mäsa na Slovensku nižšie než v okolitých štátoch. Slovenský trh bol otvorený dovozu mäsa, naša produkcia však mala iba obmedzený prístup na zahraničné trhy. "To bol dôvod, prečo sme sa vtedy stretli," hovorí šéf firmy Hybrav Ivan Gróf.
Hoci Slovensko už v tom čase bolo členom Európskej únie, export bol obmedzený vinou výskytu prasačieho moru. "Dnes je už situácia iná, pretože je podstatne viac okresov, ktoré majú povolenie vyvážať do zahraničia," dodal Gróf.
Otvorením trhu postupne vyrovnalo aj ceny. "Už sme na veľkom trhu a mnohé firmy získali prehľad o vývozných možnostiach. Zlepšili sa aj vzťahy s našimi domácimi odberateľmi," vysvetlil Gróf.