BANSKÁ ŠTIAVNICA - Banská Štiavnica a technické pamiatky jej okolia sú na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO od roku 1993, ale systémová ochrana pamiatkových hodnôt chýbala. Zmeniť to má vyhlásenie ochranného pásma pamiatkovej rezervácie. Jeho návrh vypracoval Pamiatkový úrad SR.
Mesto má zatiaľ k vyhláseniu ochranného pásma rezervovaný postoj a zastupiteľstvo návrh neschválilo. "Uvedomujeme si, že ochrana takéhoto vzácneho územia je potrebná, ale od pamiatkového úradu sme žiadali presnejšie určenie podmienok v ochrannom pásme. Niektoré veci v návrhu nám neboli celkom jasné. Obávame sa, napríklad, nárastu cien pri rekonštrukcii objektov. Netýka sa to iba kultúrnych pamiatok, ale akejkoľvek stavby v ochrannom pásme. Každú stavebnú činnosť bude treba konzultovať s pamiatkármi a ľuďom v meste to môže predražiť život. Zatiaľ máme k dispozícii iba návrh vyhlásenia, nie jeho konečnú podobu. Ak by malo ísť vyhlásenie pásma proti obyvateľom mesta, budeme uvažovať o odvolaní," povedal primátor mesta Marián Lichner.
Mesto sa obáva aj toho, že v pásme by mohli byť obmedzené niektoré investičné akcie.
Podľa pamiatkarov neznamená vyhlásenie ochranného pásma zastavenie rozvoja mesta a stavebnej činnosti. "Ochrana pamiatkových hodnôt nesie so sebou aj určité obmedzenia, ale bez toho, aby túto zodpovednosť neprijali samotní Štiavničania, je zápis mesta na zoznam UNESCO iba formálny," tvrdí Iveta Chovanová z Pamiatkového úradu Banská Bystrica.
Na ochranu území zapísaných na zoznam UNESCO sa vzťahujú ustanovenia medzinárodného dohovoru. Veľký dôraz kladie centrum UNESCO aj na vyhlásenie ochranných pásiem zapísaných lokalít. Každé dva roky musí Slovensko predkladať UNESCU správu z monitoringu lokalít, ktoré sú zapísané na zozname. "Štiavnica a technické pamiatky okolia nemali dosiaľ zabezpečenú ucelenú legislatívnu ochranu pamiatkových hodnôt územia. Ochranné pásmo by malo problém riešiť," dodáva Iveta Chovanová.
Vedúci odboru výstavby mestského úradu Dušan Kavický si myslí, že ochranné pásmo čiastočne obmedzí práva vlastníkov a malo by byť kompenzované zo strany štátu. Nadštandardné stavebné práce by mali byť podľa neho hradené z fondov ministerstva kultúry.
Čo čaká vlastníkov nehnuteľností
Pre vlastníkov nehnuteľností, ktoré síce nie sú kultúrnymi pamiatkami, ale nachádzajú sa v ochrannom pásme, budú platiť nové zásady. Sú povinní nakladať so stavbou podľa stanovených pravidiel, aby neohrozili pamiatkové hodnoty ochranného pásma. Ak vlastník nehnuteľnosti rozhodne o obnove stavby, drobnej stavbe či stavebnej úprave, musí požiadať pamiatkárov o rozhodnutie k svojmu zámeru. V rozhodnutí mu určia podmienky vykonania úprav nehnuteľností. V pôsobnosti krajského pamiatkového úradu je i pozastaviť práce na stavbe. (eta)