BRATISLAVA - Hoci podľa reprezentatívneho prieskumu agentúry MVK pre denník SME až 54 percent ľudí nesúhlasí s postupom štátu pri vykupovaní pozemkov pod automobilkou Kia, odvahu zastať sa majiteľov pozemkov zatiaľ nenašla žiadna koaličná ani opozičná strana.
Občanov, ktorým na pozemkoch bez povolenia stavajú cestu pre Kia, sa nezastal ani nijaký zo štátnych orgánov.
Podľa opozičného poslanca Roberta Kaliňáka zo Smeru je Kia citlivá otázka a každý má obavu, že by mohol byť zodpovedný za odchod automobilky. Aj Gyula Bárdos z koaličnej SMK má podobný názor: "Ak by sa nejaká strana v tom začala angažovať, určite by sa to voči nej zneužilo vo volebnej kampani."
Denník SME zistil, že okrem sporov o cenu za pozemky - keď od niektorých ich štát vykúpil za 140 korún a od iných za 350 za štvorcový meter - sa pri skupovaní pôdy stali aj iné neprávosti.
Ferdinand Smolka z Tepličky nad Váhom a ďalší dedičia prišli vinou protiprávneho konania Správy katastra Žilina o pôdu.
V prípade Smolku žilinský kataster prijal 25. augusta 2004 osvedčenie o dodatočne objavenom dedičstve vyše hektárového pozemku.
Notárka v dokumente priamo napísala, že na jeho základe Správa katastra Žilina zapíše vlastnícke právo dedičov k spomínaným parcelám.
Kataster však namiesto toho o niekoľko dní neskôr 9. septembra povolil, aby viac ako polovica z pozemku prešla do vlastníctva spoločnosti Govinvest I, ktorá je spoluinvestorom výstavby automobilky.
(rk, iš)