Vyhral Serrano, favoriti prišli opäť spolu

MENDE - Víťazom 18. etapy cyklistickej Tour de France sa stal Španiel Marcos Serrano z tímu Liberty Seguros. Trať z Albi do Mende dlhú 189 kilometrov zvládol v čase 4:37:36 a vybojoval si tak svoj prvý etapový vavrín. Žlté tričko pre vedúceho muža priebe

Španiel Marcos Serrano, víťaz včerajšej 18. etapy Tour de France. FOTO - REUTERS


žného poradia si dnes opäť oblečie šesťnásobný víťaz Tour Lance Armstrong z tímu Discovery Channel. Druhý naďalej zostáva s nezmenenou stratou 2:46 sekundy Ivan Basso, tretí Mickael Rasmussen si pohoršil o tridsaťsedem sekúnd a na Texasana stráca 3:46.

Pelotón čakala v pomerne horúcom počasí o niečo náročnejšia trať ako v stredu. Pred cieľom v Mende sa museli jazdci popasovať s piatimi bodovanými výstupmi, najťažšie boli dve vrchárske prémie druhej kategórie na Cote de Boyne na 131. kilometri a Cote de la Croix-Neuve jeden a pol kilometra pred páskou. Na začiatku etapy sa o únik v horách Central Massif pokúšali niekoľkí jazdci, medzi nimi aj minuloročný víťaz etapy do Mende a desiaty pretekár priebežnej klasifikácie Christophe Moreau, so všetkými pokusmi si však pelotón poľahky poradil.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Skupina jazdcov sa pokúsila o únik aj na približne 40. kilometri. Do útoku zavelil Carlos da Cruz, doteraz jeden z najaktívnejších pretekárov na tohtoročnej Tour, ktorý v úniku strávil už 466 kilometrov. Pelotón sa za skupinkou neponáhľal, keďže jazdci nemohli výrazne zasiahnuť do boja o žlté tričko. Najvyššie umiestneným v priebežnej klasifikácii bol Španiel Xabier Zandio na 25. priečke. Krátko pred poslednými dvoma stúpaniami sa skupinka vzdialila pelotónu na vyše pätnásť a pol minúty a utvorila si tak sľubnú východiskovú pozíciu. Už o niekoľko stoviek metrov však prišlo k jej roztrhnutiu a niektorí jazdci začali postupne strácať. Kilometer pred vrcholom stúpania a následným 1,5-kilometrovým zjazdom, na ktorého konci čakal cieľ, to sólovo vyskúšal Serrano, ktorý sa vďaka správne načasovanému úniku nakoniec aj tešil z víťazstva. "Pracovali sme, bojovali a nakoniec uspeli. Ak sa dobre pripravíte, snažíte sa a stále sa nič nedeje, začnete o svojich schopnostiach pochybovať. Zlé časy však treba prekonať a tešiť sa z tých dobrých," povedal v cieli šťastný Serrano.

SkryťVypnúť reklamu

Kým sa Španiel radoval z prvenstva, na čele pelotónu a neskôr v samostatnej štvorke súperili Armstrong s Bassom, Ullrichom a Evansom. Štvorica prišla do cieľa so stratou približne jedenásť a pol minúty na víťaza. (tasr)

Výsledky18. etapa (Albi - Mende, 189 km): 1. Serrano (Šp./Liberty Seguros) 4:37:36, 2. Vasseur (Fr./Cofidis), 3. Merckx (Bel./Davitamon Lotto) obaja +0:27, 4. Zandio (Šp./Illes Balears), 5. Pellizotti (Tal./Liquigas Bianchi) obaja +1:08, 6. Voeckler (Fr./Bouygues Telecom) +1:28 ... 12. Armstrong (USA) Discovery Channel, 13. Basso (Tal.) Team CSC, 14. Ullrich (Nem.) T-Mobile Team všetci +11:18, 16. Rasmussen (Dán.) Rabobank +11:55. Celkovo: 1. Armstrong 77:44:44, 2. Basso +2:46, 3. Rasmussen +3:46, 4. Ullrich +5:58, 5. Mancebo (Šp./Illes Balears) +7:08, 6. Leipheimer (USA/Gerolsteiner) +8:12.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 320
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 855
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 687
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 201
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 651
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 412
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 733
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 569
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu