Condoleezza Riceová s Arielom Šaronom na jeho ranči. FOTO - REUTERS |
na jeho návštevu dostávajú len najbližší priatelia premiéra alebo ľudia, ktorí sú mu ochotní podržať chrbát.
Nevie sa, koho v tomto prípade zastupovala Riceová. Faktom však je, že na ranč prišla zachraňovať Šaronove domáce pozície a americké diplomatické vízie Blízkeho východu.
Hoci Šaronovi poradcovia označili stretnutie za "vynikajúce" a obe delegácie sa na seba významne usmievali, neprinieslo prakticky žiadne výsledky. Riceová povedala to, čo sa z Washingtonu ozýva už dlho. Význam jej návštevy bol prakticky len v tom, že o Blízkom východe hovorila na Blízkom východe.
Oznámila aj úmysel usporiadať pod patronátom Ruska a Ameriky konferenciu o vzťahoch medzi Izraelom a arabskými štátmi. Táto správa bola určená skôr pre Moskvu a jej ambície byť svetovým hráčom ako pre apatický Blízky východ, ktorý na podobné konferencie reaguje s povinne zdvorilostným záujmom.
Šéfka americkej diplomacie hovorila so Šaronom o potrebe pokračovať v pláne evakuácie Gazy a koordinovať ho s palestínskou samosprávou. Sľubne sa rozvíjajúce rokovania na túto tému však zastavil samovražedný atentátnik v izraelskom prímorskom meste Netanja. Zabil päť ľudí a Izrael uvalil na rokovania embargo.
Dnes bude Riceová na palestínskych územiach dohovárať palestínskemu predákovi Mahmúdovi Abbásovi, aby odzbrojil militantné hnutia a nastolil poriadok. Práve odzbrojením Izrael podmieňuje obnovenie vyjednávaní o cestovnej mape - mierovom pláne pre Blízky východ.
Riceová podporila Šarona a jeho úsilie čeliť radikálnym osadníkom, ktorí svojimi protestmi proti evakuácii už niekoľko týždňov zamestnávajú políciu aj médiá. Zdroje blízke Šaronovi médiám povedali, že Riceová si o tomto probléme prečítala článok v "americkom časopise".
Po stretnutí so Šaronom Riceová nečakane odišla do Libanonu, kde vzniká prvá slobodne zvolená vláda od odchodu sýrskych jednotiek z krajiny.