Dopyt po dovolenkách v niektorých egyptských destináciách klesol, cestovky teda znižujú ceny. FOTO - SITA
"V pondelok sa záujem turistov presmeroval z Egypta na iné krajiny," povedala konateľka cestovnej kancelárie Ruefa Anna Vargová. Zvýšil sa predovšetkým záujem o Bulharsko a Grécko.
Lacnejšie ubytovanie
Vargová predpokladá, že egyptskí hotelieri znížia pre slabý záujem ceny hotelov. Myslí si však, že pokles záujmu bude len krátkodobý. "Ľudia si uvedomujú, že keď vycestujú kdekoľvek, môže sa im hocičo stať," hovorí Vargová.
Už teraz sú zľavy do oblasti Šarm vyššie ako do ostatných egyptských letovísk. Cestovná kancelária Satur včera ponúkala trojhviezdičkový hotel Fantazia za 15 990 korún, čo je o tri tisícky menej ako bola pôvodná cena. Štvorhviezdičkový Naama Bay stál včera 18 990 korún. Stará cena bola pritom 22 490 korún. V Hurghade bola väčšina hotelov zlacnená oproti pôvodnej cene o tisícku.
Podľa cestoviek však už nie je veľký priestor na znižovanie cien. Najväčšiu položku pri ceste do Egypta totiž tvorí cena letenky a letecké spoločnosti nemôžu pre vysoké ceny ropy zlacnieť. Všetky zľavy preto idú na úkor marží cestoviek alebo na úkor hotelierov, ktorí môžu znížiť ceny.
Cena verzus bezpečie
Ako sú pre slovenských cestovateľov rozhodujúce cena a bezpečie? Podľa cestovných kancelárií ľudia nevyčkávajú na znižovanie cien, aby mohli lacno cestovať do krajiny, v ktorej zaútočili teroristi či ktorú postihla prírodná katastrofa. "Aj keď Slováci dajú veľmi na cenu, zase takí hrdinovia nie sme," tvrdí Vargová.
Juraj Vitko z CK Tip Travel vraví, že ľudia sa v súčasnosti informujú predovšetkým o bezpečnostných opatreniach, ako aj o možnosti zmeny letoviska zo Šarm aš-Šajch na Hurghadu. "O zmenu dovolenky v Šarme zatiaľ prejavilo záujem asi 20 klientov," hovorí Vitko. Zároveň však evidujú aj niekoľko nových rezervácií a záujem o kúpu zájazdu v prípade zvýšenia zľavy.
Kto už má kúpený zájazd a pre teroristické útoky ho bude chcieť zrušiť, závisí len od cestovnej kancelárie, či mu ponúkne náhradný zájazd, vráti mu peniaze, alebo bude od klienta požadovať zaplatenie storno poplatkov podľa zmluvy. Ministerstvo zahraničných vecí by totiž muselo najprv odporučiť necestovať do tejto krajiny, čo doteraz neurobilo. Ani vtedy by síce nemali klienti priamy nárok na svoje peniaze, ale cestovné kancelárie by klientom ponúkli náhradné zájazdy. Už teraz to niektoré cestovky robia.
Kam necestova ťpodľa odporúčania ministerstva zahraničia
21. 5. 2003 - odporúčanie nevstupovať na územie provincií Ačeh a Papua v Indonézii v súvislosti s incidentom nemeckých turistov (Ačeh) a vojenskou operáciou (Papua).
8. 1. 2004 - odporúčanie zvýšiť opatrnosť v thajských provinciách Yala, Narathiwa a Pattani v súvislosti s vyhlásením výnimočného stavu.
29. 1. 2004 - odporúčanie dodržiavať zvýšené hygienické opatrenia v Thajsku, Kambodži a Laose v súvislosti so šírením vtáčej chrípky.
3. 2. 2004 - upozornenie na šírenie vtáčej chrípky vo Vietname.
19. 2. 2004 - upozornenie na šírenie horúčky dengue v Indonézii.
25. 2. 2004 - odporúčanie necestovať na Haiti v súvislosti s vnútropolitickou a bezpečnostnou situáciou.
3. 6. 2004 - odporúčanie necestovať do nigérijských štátov Plateau a Kano v súvislosti s eskaláciou nepokojov medzi kresťanmi a moslimami. 18. 5. 2004 vyhlásený bol v Plateau výnimočný stav - predbežne na 6 mesiacov.