Bez ľudí za oponou je ťažké pripraviť skvostné predstavenie na javisku. Tam v pozadí sa skrývajú ľudia trpezliví, starostliví a spoľahliví. Jednoducho dobré duše.
Pestrá galéria
„Ľudia za oponou“ je iba metafora. Táto kniha nie je sprievodcom divadelnými profesiami. Dobré duše sú označením tých, ktorí rozmanitými spôsobmi pomáhali aristokratom a velikánom kultúry či politiky.
Mini encyklopédía dobrých duší je vo všetkých významoch pestrá. Venuje sa osobnostiam všeobecne známym, ale aj tým, ktorí sú blízki publiku v krajinách hovoriacich po nemecky.
Je to logické – Dietmar Grieser označovaný za literárneho turistu sa narodil v Nemecku, ale za domov si vybral Viedeň. V tridsiatke príbehov našli svoje miesto Beethoven, Strauss aj Karajan, literárny svet zastupujú Dostojevskij, Goethe, Brecht či Mann.
Nechýba Marx a pápež Pius XII. Bližšie k dnešku sú portréty dobrých duší z dvora Alžbety II. a Christiny Onassisovej.
Pestrá je aj galéria dobrých duší. Sú medzi nimi opatrovateľky, tajomníci, sekretárky a zapisovateľky, záhradníci či domáce gazdiné, ktoré mali pod kontrolou kuchyňu svojho pána, ale nezriedka aj pána samotného.
Stačí spomenúť nemeckú mníšku Pascalinu, ktorá sa stala neobmedzenou vládkyňou u Pia XII. Podľa pápežovej sestry dokonca vtrhla na audienciu s americkým ministrom zahraničných vecí, aby pápežovi oznámila, že mu vychladne polievka...
Rôznorodé sú aj vzájomné vzťahy dobrých duší a ich „klientov“. Neboli vždy nekomplikované. Niektorí trvali aj po rokoch vernej služby na odstupe a istej rezervovanosti.

Inokedy nastal presný opak odstupu, a tak sa dobré duše stali aktérmi milostných afér. Samozrejme, nechýbali ani konflikty, nedorozumenia a vzťahové vojny. Napriek tomu všetkému si dotyční prívlastok dobré duše obhájili.