Green nie je pre slovenského čitateľa neznámy. V slovenčine vyšli už jeho doterajšie celosvetovo uznávané romány. Recenzia našej doby je knižnou verziou prelomového podcastu The Anthropocene Review.
Podtitul knihy je v tomto prípade výnimočne presný. Naozaj ide o zbierku nápaditých a vtipných esejí o človeku vo svete. Sú výsledkom Greenovho uvažovania, ktoré počas covidovej pandémie dostalo nové podnety, ale aj inú hĺbku a závažnosť.
Doterajšie istoty sa jemu (a spolu s ním všetkým ostatným spoluobčanom planéty) rozpadli, a tak prišiel čas objaviť zdroje vnútornej stability, alebo ak chcete priamo ľudského šťastia.
Autor je často osobný. Popri vlastných spomienkach prináša bohatú kolekciu všeobecne známych symbolov či príbehov.
„Chcem cítiť, čo všetko je na svete, čo možno precítiť, kým som tu,“ hovorí.
V Recenzii našej doby podľa Greena našli svoje miesto príbeh hry Monopoly, spravodajská stanica CNN, Halleyho kométa, slávne nástenné maľby v jaskyni Lascaux, nápoj Dr Pepper aj plyšové medvedíky.
Nie je estetickým puritánom. Bez problémov si všíma podnety z popkultúry, a tak prišlo aj na tučniaky z Madagaskaru, trendovú aplikáciu a legendárny výkon futbalového brankára Jerzyho Dudeka.
Z menej sympatických záležitostí sa objavuje fenomén svalového kŕča zápästia, ktorý tenistom podanie mení na mučenícku skúsenosť, a stafylokok - kedysi masovo zabíjal aj tých, ktorí dokázali prežiť iné katastrofy.

Schopnosť žasnúť nad svetom
Vo všetkých témach sa pod rozličnými maskami prejavujú ľudia s ich rozpormi, citliví i krutí, vytrvalí a súčasne takí slabí voči zúfalstvu, vystrašení aj odhodlaní zachraňovať chorých či zraniteľných. „Hoci sme odlúčení, sme na seba naviazaní.“