Kontrolné stanovištia sa stali symbolom sektárskej vojny v Severnom Írsku. FOTO - REUTERS |
aj vojakov.
Vyhlásenie Írskej republikánskej armády (IRA) zo štvrtka, že končí s ozbrojeným odbojom a bude využívať len politické prostriedky, privítali v Británii aj Írsku len s opatrným optimizmom. Špinavá vojna by mala byť po 36 rokoch na konci. Je to veľký moment, ale až budúcnosť preverí úprimnosť vyhlásenia IRA.
Tá ďalej existuje a čaká sa na oficiálne potvrdenie, že sa skutočne a nespochybniteľne vzdala svojho zbrojného arzenálu. V posledných rokoch sa viac ako presadzovaniu politických požiadaviek severoírskych katolíkov venovala organizovanému zločinu. Ten akoby nahradil bombový teror, ktorému čelila provincia aj Veľká Británia od sedemdesiatych do deväťdesiatych rokov.
Minulý rok v decembri vylúpila IRA banku, z ktorej si odniesli 26,5 milióna libier, v januári zabila muža v belfastskom bare. Pre lojalistov zastupujúcich v Severnom Írsku väčšinových protestantov zostáva nedôveryhodnou organizáciou a strach šíri aj medzi katolíkmi.
Ukázala to vražda Roberta McCartneyho v centre Belfastu a kampaň jeho sestier požadujúcich riadne vyšetrenie. IRA si privykla fungovať mimo akýchkoľvek zákonov a demokratickej morálky.
Odzbrojenie dáva nádej, že sa do Severného Írska vráti aj riadny politický život, keď sa podarí obnoviť činnosť miestneho parlamentu. Tam proti sebe po posledných voľbách stoja súperi, ktorí si nevedia prísť na meno - unionisti Iana Paisleyho a Sinn Féin Gerryho Adamsa zastupujúca katolíkov.