Brusel 7. februára (TASR) - Európska únia sa bude koncom tohto týždňa prvýkrát na ministerskej úrovni zaoberať návrhom Európskej komisie na financovanie rozšírenia, ktorý vyvolal vlnu ostrej kritiky zo strany kandidátskych krajín.
Návrh týkajúci sa regionálnej a poľnohospodárskej podpory nových členov EÚ dostanú v piatok a v sobotu (8.-9. februára) na stôl ministri zahraničných vecí pätnástky, ktorí sa stretnú na neformálnej schôdzke v španielskom Cacerese.
Komisár pre rozšírenie Günter Verheugen predstaví ministrom v piatok popoludní návrh a očakáva prvé politické reakcie od členských štátov. "Tie nám umožnia identifikovať hlavné problémy, hlavné sporné body a tie vezmeme do úvahy pri príprave návrhu spoločných rokovacích pozícií k daným kapitolám," povedal pred schôdzkou v Cacerese predstaviteľ EK.
Návrhy pozícií chce podľa neho komisia predložiť do konca marca. Vysoký zdroj predsedajúcej krajiny EÚ Španielska neočakáva, že konečný návrh rokovacej pozície, ktorý komisia predloží, bude príliš odlišný od finančného rámca.
Aj tento zdroj očakáva z Caceresu prvé politické reakcie a názory, o ktorých budú potom 12. februára rokovať aj ministri financií. "Zatiaľ si želáme diskusiu, bez konkrétnych záverov. Rôzne nápady vezme komisia do úvahy a vypracuje návrh pozície. Až potom sa začnú skutočné rokovania a hľadanie riešení," priblížil španielsky zdroj ďalší vývoj.
Úvodná diskusia by sa podľa neho mala skončiť 18. februára a začiatkom marca by Madrid rád videl už návrh pozície. V júni na ministerskom kole rokovaní s kandidátmi by už podľa jeho predstáv mali byť schválené spoločné pozície pätnástky.
Návrh finančného rámca, ktorý minulý týždeň zverejnila EK, vyvolal vlnu kritiky zo strany kandidátskych krajín. Najostrejšie proti nemu vystúpili podľa očakávania Poľsko a Maďarsko, ale aj Česko a Slovensko.
Kritikom sa nepáči najmä nerovnaké zaobchádzanie s novými a starými členmi v oblasti priamych podpor poľnohospodárom. Farmári nových krajín by totiž mali na začiatku dostať len štvrtinu z toho, čo ich kolegovia - a konkurenti - v dnešnej EÚ. Práve dnes rokujú v Bruseli hlavní vyjednávači štátov Visegrádskej štvorky o ďalšom spoločnom postupe.
Nespokojnosť je však aj na strane členských štátov - mnohým sa nepáči, že EK vôbec nejaké priame platby pre roľníkov navrhla, keďže Agenda 2000, z ktorej návrh vychádza, s nimi nepočítala. Najmä kvôli blížiacim sa voľbám sa vyčlenená suma zdá príliš vysoká v Nemecku, ale aj Francúzsku.
Druhou horúcou témou, ktorá zrejme zatieni aj diskusiu o rozšírení, bude v Cacerese situácia na Blízkom východe. "Španielske predsedníctvo chce veľmi priniesť nejakú iniciatívu na odblokovanie mierového procesu," prezradil pred rokovaním zdroj EK.
Na stole sú dva návrhy - francúzsky a taliansky. Francúzsko presadzuje plán, podľa ktorého by Izrael na jednej strane uznal potrebu vytvorenia Palestínskeho štátu, na palestínskych územiach by sa však uskutočnili voľby, ktorých víťaz by získal mandát na mierové rokovania.
Taliansko zasa prišlo s myšlienkou, aby EÚ usporiadala veľkú medzinárodnú konferenciu o akomsi Marshallovom pláne pre Blízky východ, ktorý by prostredníctvom ekonomického rozvoja zmiernil militantné nálady Palestínčanov. Podľa diplomatov je možné, že zo schôdzky v Cacerese vzíde nová iniciatíva založená na kombinácii týchto nápadov.
"Svet nemôže čakať, kým sa situácia ešte viac zhorší. Existuje silná politická vôľa EÚ nájsť východisko," povedal novinárom predstaviteľ EK pred neformálnym stretnutím ministrov zahraničia.
(spravodajca TASR Robert Sermek) juh