"Zvieratá môžu byť malátne, no v niektorých prípadoch môžu pri stretnutí s človekom reagovať aj podráždene," povedal nám Miroslav Saniga z Ústavu ekológie lesa SAV v Starých Horách. Vysoké teploty a v mnohých oblastiach aj dlhšie trvajúce sucho môžu spôsobiť vysychanie lesných studničiek . Zver tak prichádza o možnosť doplniť si zásoby. Pre vodu prekračujú mnohé zvieratá svoje zvyčajné teritórium a neraz schádzajú bližšie k ľudským obydliam.
"Zvieratá si vedia doplniť vodu aj z lesných plodov, o túto potravu ich však človek často pripraví. Môžu schádzať k obydliam, kde je dostatok plodín, stromov či voda v potokoch. Sám som sa cez víkend takmer zrazil na kukuričnom poli s medveďom, ktorý si takto dopĺňal zásoby. Bol vystrašený priamym stretnutím a hneď ušiel," dodáva Saniga. Podľa neho sa v tomto období zmenil aj denný režim mnohých zvierat. Aj tie, ktoré sa bežne pohybujú počas dňa, teraz presunuli aktivitu na skoré ranné a podvečerné hodiny. Cez deň vyhľadávajú tieň. Problémom je podľa odborníkov to, že napríklad hubári chodia do lesov práve skoro ráno. Vtedy je však najväčšia šanca stretnúť sa v lese so zvieratami, ktoré si radšej prezrieme v knižkách.
Kým väčšine zvierat spôsobuje počasie problémy, pre iné je ideálne. Také sú predovšetkým niektoré druhy motýľov. Napríklad jasoň červenooký v zamračenom počasí zvyčajne ani nevzlietne. ( eta)