Platí to aj pre zdravotnícke firmy, ktoré za poplatok v mimoordinačných hodinách prednostne robili mamografické vyšetrenie.
Lekári si služby spoplatnili, lebo ich považovali za nadštandardné. Zákon však nedefinuje, čo je v tomto prípade bežné. "Ak je raz v zákone zadefinované, že mamografia je plne hradená zo zdravotného poistenia, nič viac okrem 20-korunáčky nesmie poskytovateľ od pacienta žiadať. Je jedno, či je to v mimoordinačných hodinách, alebo nie," povedal Richard Demovič z úradu. Do septembra sa nesmú vyberať ani poplatky za prednostné vyšetrenia v ambulanciách. Od septembra už bude platiť novela, ktorá ich dovolí. Takéto služby dnes podľa neho môže spoplatniť lekár, ktorý robí za priamu úhradu.
Príplatky za prednostné vyšetrenie fungujú v ambulanciách od januára. Výšku si určuje lekár, pohybuje sa od 100 do 200 korún. Od septembra poplatok určí župa.
Šéf asociácie súkromných lekárov Ladislav Pásztor oponuje, že poplatok za uprednostnenie zákon síce nepovoľoval, ale ani nezakazoval.
Právne vákuum využila aj bratislavská fakultná nemocnica, ktorá od jesene spoplatňuje výber chirurga. Poplatok by sa mal pohybovať od 5000 do 7500 korún. Úrad pre dohľad si opäť myslí, že tento krok je nelegálny.
Generálny sekretár lekárskej komory Eduard Kováč si myslí, že ak bude na Slovensku služba poskytovaná v rámci povinného poistenia, miešaním systémov vznikne chaos. "Lekári si budú spoplatňovať hocičo, nebudú na to pravidlá."
Šéf asociácie nemocníc Pavol Sedláček si myslí, že financovanie takýchto služieb prostredníctom pripoistenia by bolo čistejšie. Viac na 4. strane