ILUSTRAČNÉ FOTO - SITA |
Teploty aj toto leto prekračujú historické rekordy. Horúčavy sú síce celkom príjemné, ak človek leží pri vode, ale ak je celý deň zatvorený v rozpálenom byte alebo kancelárii, sú vyčerpávajúce a veľmi neosviežia ani ventilátory, ktoré len rozprúdia rozpálený vzduch. Jedným z najlacnejších riešení, ako znížiť teplotu v byte, sú prenosné klimatizácie. Ich cena sa začína od ôsmich tisíc korún.
Prenosné klimatizačné zariadenia majú tvar malej skrinky. Sú na kolieskách, ktoré umožňujú ich ľahké presúvanie medzi miestnosťami. Preto ich možno využívať aj na chladenie viacerých izieb. Ďalšou výhodou prenosnej klimatizácie je jednoduché zapojenie. Na rozdiel od vstavaných zariadení nie je potrebná žiadna zložitá inštalácia či prerábanie bytu. Jednoducho sa zapojí do elektrickej zásuvky a zapne sa.
Prenosná klimatizácia funguje na rovnakom princípe ako klasická zabudovaná. Najprv nasáva vzduch, ktorý chladí, a následne ho vypúšťa do miestnosti. Vzniká pritom skondenzovaná voda, ktorá zostáva v nádrži. Tú treba občas vyliať. Druhou možnosťou je, že sa skondenzovaná voda odvádza hadicou, ktorou ju možno odviesť priamo do odpadového potrubia.
Nevýhodou prenosnej klimatizácie je, že horúci vzduch sa z miestnosti odvádza hadicou. Ak na ňu nie je v stene pripravený špeciálny otvor, rieši sa to väčšinou tým, že sa vystrčí z okna. Okno musí byť teda aspoň trochu pootvorené a do izby sa dostáva teplý vzduch z vonku, čo účinnosť chladenia znižuje.
Nevýhodou prenosnej klimatizácie je vysoká spotreba elektrickej energie a to, že môže vyhadzovať poistky. Stáva sa, že ak sa spolu s ňou zapne v byte ďalšie elektrické zariadenie, vyhodí tento nápor energie poistky.
Keďže v prenosnej klimatizácii sú zabudované všetky komponenty v jednom prístroji vrátane kompresora, sú niektoré zariadenia dosť hlučné. Preto je dobré pred výberom skontrolovať aj hlučnosť prístroja. Mala by byť uvedená v dokladoch k výrobku.
Výkon klimatizácie závisí predovšetkým od veľkosti izby, ktorú chceme vychladiť. Do úvahy treba vziať aj veľkosť okien, izoláciu, či je byt orientovaný na juh a či sú v nej elektrické spotrebiče, ktoré produkujú teplo. Čím viac je v izbe takýchto producentov tepla, tým musí byť klimatizácia výkonnejšia. Výkon jednotlivých zariadení sa pohybuje od 1,8 do 3,5 kilowattov.
Ďalším rozdielom medzi jednotlivými prístrojmi je ich vybavenie. Môžu mať diaľkové ovládanie alebo displej, ktoré veľmi uľahčujú ovládanie prístroja. Väčšina klimatizácií má aj funkciu kúrenia, takže je možné ju používať aj v zime.