80 tisíc životov. Dôvod, prečo boli ako cieľ bombardovania vybrané práve tieto dve mestá, bol prostý. V porovnaní s inými boli ešte vojnou nepoznačené. Tokio už bolo zničené dvoma veľkými bombardovaniami v marci a v máji. Krajina, ktorá zhodila atómovú bombu, zdôvodnila, že tento čin bol jediným východiskom, ako zastaviť japonského bojovného ducha a nedovoliť ďalšie krviprelievanie. Možno preto sa niektorí ľudia vo svete nazdávajú, že bombardovanie Hirošimy a Nagasaki predčasne ukončilo vojnu. Nie je to však tak.
Faktom je, že niektorí fanatickí dôstojníci japonskej armády vyhlasovali, že Japonsko malo pokračovať v bojoch a boli by bitku vyhrali silou vôle. Japonsko však už nemalo po bitke na Okinawe na konci júna dosť vojenskej sily. Naozaj nebolo nevyhnutné použiť atómové bomby na zastavenie vojny. Boli použité z iných dôvodov. Mnohí si myslia, že to bol experiment, a tiež demonštrácia sily pred svetom (najmä pred ZSSR).
Japonsko sa začalo pripravovať na prijatie kapitulácie. Dlho však váhalo prijať Potsdamskú dohodu, ktorá stanovovala podmienky kapitulácie. Japonsko sa totiž obávalo, či dohoda umožní krajine ponechať cisárstvo, a tak sa diskutovalo, ako ochrániť cisára. Japonsko požiadalo ZSSR o vyjednávanie so spojencami, pretože Sovietsky zväz bol v tom čase voči Japonsku v neutrálnej pozícii. Čakalo na odpoveď, no ZSSR neodpovedal. A USA zatiaľ zbombardovali Hirošimu a Nagasaki a na prekvapenie Japonska začal proti Japonsku bojovať aj Sovietsky zväz.
Japonsko teda odpovedalo Amerike: akceptujeme všetky podmienky. Stalo sa to 14. augusta 1945. Preto, kým pre Európanov je koncom 2. svetovej vojny 8. máj, pre Japoncov je to 15. august. V rádiu vtedy zaznel cisárov hlas, ktorý oznámil, že sme práve kapitulovali. Ľudia stáli pred domami a budovami a počúvali hlas, ktorý dovtedy nepočuli. Znel vysokým tónom, jazyk bol zvláštny, komplikovaný, mnohí občania hláseniu spočiatku nerozumeli. Ale mnohí z tých, čo pochopili, klesli s podlomenými kolenami na zem a plakali. Vtedy pochopili aj ostatní. Tento obraz som videl v dokumentárnych filmoch mnohokrát.
Koniec vojny bol v Japonsku oficiálne podpísaný 2. septembra 1945, ale pre Japoncov ostane pamätným dátum 15. august, pretože v ten deň prehovoril cisár.
Autor: MASAHIKO