BRATISLAVA - Slovenské banky za prvých šesť mesiacov zarobili vyše sedem a pol miliardy korún. Vlani to bolo necelých sedem miliárd. Pod vyššie zisky sa podpísali predovšetkým vyššie výnosy z poplatkov.
Silná trojka rastie pomalšie
Na čelo najziskovejších bánk sa z minuloročného tretieho miesta dostala Slovenská sporiteľňa s 1,563-miliardovým ziskom. Na druhé miesto odsunula vlaňajšieho lídra VÚB banku, ktorá zarobila o osem miliónov korún menej ako sporiteľňa. S 1,180-miliardovým ziskom sa z druhého na tretie miesto posunula Tatra banka. Tá ako jediná z vedúcej trojky za vlaňajškom zaostala, keď zarobila o 16 percent menej ako pred rokom.
Hovorca Tatra banky Roman Začka odôvodňuje pokles zisku precenením cenných papierov, ktoré banka spravuje. Napriek tomu podľa neho prekročil hospodársky výsledok za prvý polrok plánovaný rozpočet. "Ku koncu roka 2005 Tatra banka očakáva nárast zisku," povedal Začka.
Najväčšie tri banky za prvý polrok spolu zarobili 4,3 miliardy Sk, čo predstavuje 57 percent zisku celého bankového sektoru. Hoci minulý rok zarobili o 50 miliónov korún menej, ich celková pozícia sa zhoršila. Vlani ich zisk tvoril vyše 61 percent zo zisku všetkých bánk. Znamená to, že ostatným bankám rástol zisk rýchlejšie ako vedúcej trojke.
So stratou iba nováčik
Najvyšší nárast zisku vykázala Poštová banka. Oproti predchádzajúcemu roku zarobila takmer deväťnásobne viac, keď sa jej zisk zvýšil z 32 miliónov na 282 miliónov korún. Dvestopäťdesiatmiliónový rozdiel zároveň predstavuje najvyšší nominálny rast zisku zo všetkých bánk. Žiadna iná banka nedokázala za prvý polrok svoj zisk viac ako zdvojnásobiť.
Najviac si v percentách pohoršila ČSOB stavebná sporiteľňa. Z minuloročných 20 miliónov jej zisk poklesol na sedem miliónov korún, čím si pohoršila o 65 percent. V korunovom vyjadrení si najviac pohoršila Tatra banka, ktorej sa zisk prepadol o 230 miliónov korún.
Jedinou bankou, ktorá skončila so stratou je pobočka zahraničnej banky HSBC. Jej strata bola 3,3 milióna korún. Banka však bola zapísaná do slovenského obchodného registra len v apríli tohto roku a prvú pobočku otvorila v polovici júna. Strata je teda výsledkom jej vstupných investícií. V prvom štvrťroku i za celý minulý rok neskončila so stratou žiadna banka.
Zisky ešte porastú
Analytik Tatra banky Robert Prega vraví, že hoci sa na prvý pohľad zdajú zisky bánk neúmerne vysoké, treba ich porovnať s objemom spravovaného majetku. "Bilančná suma bánk je vyše 1,3 bilióna korún, čo je približne hrubý domáci produkt Slovenska za jeden rok. Potom ten zisk zďaleka nie je taký veľký."
V poslednom čase sa zvyšuje podiel poplatkov na celkových výnosoch bánk. V súčasnosti dosahuje okolo 20 percent. Hlavný analytik Trend Analyses Ján Kovalčík predpokladá, že tento podiel sa bude ďalej zvyšovať. "Ak výnosy bánk z poplatkov v uplynulých rokoch stúpali vďaka tomu, že zvyšovali poplatky za vedenie účtov a za transakcie, v budúcnosti budú rásť, pretože budú rásť počty poskytnutých spotrebných a hypotekárnych úverov," hovorí Kovalčík. Ešte nedávno väčšina bánk takmer neposkytovala spotrebné úvery.
V minulosti banky zarábali hlavne na vysokom rozdiele medzi úročením štátnych dlhopisov a úročením vkladov. Bankám stačilo nakúpiť tieto dlhopisy a ľuďom na vkladných knižkách dať o niečo nižší úrok, ako bol na dlhopisoch. V súčasnosti sú však výnosy zo štátnych dlhopisov oveľa nižšie a banky už tak dobre nezarábajú ani na úverovaní veľkých firiem. Preto podľa Kovalčíka sa venujú čoraz viac poskytovaniu úverov menším podnikom a obyvateľstvu.