Televízny záber zachytil miniponorku AS - 28 krátko po tom, ako ju záchranári dostali na hladinu. Jej kapitán Vjačeslav Milaševský pred vystúpením na breh v prístave Petropavlovsk- Kamčatskij zasalutoval. FOTO - SITA/AP, TASR
Ruskí námorníci z miniponorky AS - 28 sú už nad hladinou. Mužov strácajúcich vzduch a pomaly aj nádej zachránil britský podmorský robot Škorpión. Ich ponorka vo štvrtok uviazla v sieťach a kábloch. Ruské námorníctvo nemalo vybavenie na jej záchranu.
Celej záchrannej operácii velil z jednej z lodí aj minister obrany Sergej Ivanov, ktorý na Kamčatku odletel na príkaz prezidenta Vladimira Putina. Ani on nedokázal zakryť radosť, keď na vlastné oči zbadal ponorku a so zaťatými päsťami na diaľku povzbudzoval záchranárov. Ešte viac sa tešil, keď uvidel živých námorníkov.
Lekári, ktorí ich prehliadli, konštatovali iba mierne príznaky prechladnutia. V miniponorke bolo medzi 5 a 7 stupňami Celzia. Pohyb posádka maximálne obmedzila, aby ušetrila vzduch. Muži boli v tme a tichu, pretože motory nebežali. Dokázali však regulovať prívod vzduchu, aby vydržal, nepanikárili a pri vyplávaní aktívne spolupracovali.
"Ďakujem posádke za hrdinstvo, výdrž a vôľu," povedal Ivanov. Spoluprácu so zahraničnými záchranármi označil za "námornícke bratstvo". "Či by sme to vyriešili len vlastnými silami, je hypotetická otázka," vyhol sa priamej odpovedi na otázky novinárov.
Nehoda sa stala už vo štvrtok, ale velenie flotily sa ju snažilo zatajiť. Až keď bola situácia veľmi vážna, informovalo príbuzných.
Podľa prvej verzie sa miniponorka zamotala pri cvičení do pytliackych sietí. Neskôr sa ukázalo, že siete sa už predtým zamotali do podvodných káblov a lán, ktoré tvoria systém podmorských antén. Tie sú ukotvené dvomi šesťdesiattonovými kotvami.
Preto sa lodiam Tichooceánskej flotily nedarilo odtiahnuť také ťažké plavidlo na plytčinu. S kolosom lode síce pohli, ale bez Škorpióna by sa zrejme všetko skončilo tragicky. Priznal to aj veliteľ Tichooceánskej flotily admirál Fjodorov.
V Rusku sú reakcie na záchrannú operáciu rozporuplné. Špecialisti poukazujú, že Rusko si nevie poradiť samo.
Niektorí politici kritizovali, že o pomoc požiadali USA, Japonsko a Veľkú Britániu, ktoré časť Rusov považuje za potenciálnych nepriateľov. Spriatelená Čína sa nezapojila, hoci má údajne nablízku silnú podmorskú flotilu.
Šéf parlamentnej frakcie Rodina Dmitrij Rogozin chce iniciovať vyšetrovanie. "Nezodpovednosť ministerstva obrany dosiahla najvyšší stupeň," vyhlásil šéf komunistov Gennadij Zjuganov.
Jeho kolegovia naznačovali, že účasťou cudzincov na operácii mohlo byť ohrozené ruské vojenské tajomstvo.
FOTO
Autor: agentúra Epicentrum pre SME