Udalosti spred 60 rokov si v Hirošime pripomínali všetky generácie Japoncov. FOTO - ČTK/AP |
Zhromaždili sa v Parku mieru na Ústrednom námestí, na mieste epicentra výbuchu, ktoré je dnes rozľahlým priestranstvom so stromami. Námestie sa pri každom výročí mení na centrum globálneho protijadrového hnutia. Aj v sobotu sa tu zišli ľudia z celého sveta.
Pamiatku obetí si uctili minútou ticha o štvrť na deväť miestneho času, teda presne v tom čase, v ktorom pred 60 rokmi zhodilo americké lietadlo B - 29 na mesto bombu. Zvonili zvony v chrámoch a zastavili sa aj električky. Ich pasažieri spomínali so sklonenými hlavami na tých, ktorí v roku 1945 zahynuli počas cesty električkou do práce.
Do konca roka 1945 zomrelo na následky jadrového ožiarenia po výbuchu bomby 140 000 ľudí z vtedajších 350 000 obyvateľov Hirošimy. V rokoch 1946 až 1951 pribudlo ďalších 60 000 obetí. Na komplikácie spojené s ožiarením umierajú ľudia dodnes. Počas sobotnej ceremónie pripísali na zoznam hirošimských obetí ďalších viac ako päťtisíc mien. Spolu je na ňom už 242 437 obetí.
Medzi účastníkmi spomienky bol aj japonský premiér Džuničiro Koizumi. Hlavným rečníkom bol strarosta Hirošimy Tadatoši Akiba, známy oponent politiky amerického prezidenta Georgea Busha. Podľa jeho slov svetové jadrové veľmoci USA, Rusko, Británia, Francúzsko a Čína, rovnako ako Pakistan, India či Severná Kórea, "ohrozujú ľudské prežitie".
V Japonsku sa však stále hlasnejšie diskutuje o revízii pacifistickej ústavy. Minulý týždeň prišla vládna Liberálno-demokratická strana s návrhom, ktorý počíta s nasadením armády nielen pri obrane krajiny, ale aj pri celosvetových bezpečnostných operáciách.
Aj mnohí účastníci hirošimskej spomienky sa prikláňajú k zmene japonskej vojenskej politiky. Podľa 45-ročného Jošiakiho Onueho môže raz Japonsko potrebovať jadrovú zbraň ako poistku proti severokórejskej hrozbe.
Iný názor majú tí, ktorí prežili výbuch spred 60 rokov. Obávajú sa, že po ich smrti sa vytratia aj spomienky na katastrofu. "S tým ako starneme, sa zmenšuje hnev voči atómovej bombe dokonca aj medzi pamätníkmi výbuchu," tvrdí 80-ročný Sunao Tsuboi.
(reuters, čtk, ma)