Ministerstvo školstva nebude v súvislosti so zmenou nemeckého pravopisu vydávať pre učiteľov žiadne metodické pokyny ani usmernenia. "Jazyk je živá vec, je stále vo vývoji, takže je v prvom rade na učiteľoch, aby sledovali, čo sa v tejto oblasti deje," povedala hovorkyňa ministerstva školstva Monika Murová.
Nepovažuje za dobré v tejto súvislosti pre učiteľov vydávať akékoľvek pokyny. "To by bolo, akoby sme lekárovi diktovali, že na trhu sú nové lieky na liečenie pacientov. Bolo by z našej strany mentorovaním, keby sme im to prikazovali," povedala.
V každom prípade sa podľa nej budú jazykové skúšky i maturita hodnotiť podľa nových pravidiel pravopisu. V tejto súvislosti budú spolupracovať Štátny pedagogický ústav a Goetheho inštitút v Bratislave, ktorý je poradnou inštitúciou ministerstva školstva vo výučbe nemeckého jazyka.
Riaditeľka Štátneho pedagogického ústavu Anna Butašová povedala, že pred dvoma rokmi sa podobne menil napríklad aj francúzsky jazyk, a nikoho to nezaujímalo. "Zvýšený záujem o nový pravopis nemeckého jazyka je zrejme len kvôli tomu, že v Nemecku vyvolal zvýšený odpor," domnieva sa.