Motivačné štipendiá vysoké školy aj študenti vítajú

Motivačné štipendiá vysoké školy vítajú, študentov tak na jeseň čaká nečakaná odmena v podobe finančného prilepšenia v tisíckach korún

FOTO

Vyhlášku o motivačných štipendiách, ktorú chce ministerstvo školstva schváliť do mesiaca, vysoké školy vítajú. Podľa nej by mali vysokoškoláci dostávať dva druhy motivačných štipendií, prospechové v priemere okolo 15 000 korún za rok a motivačné, vo výške 10 000 korún za rok. Šikovný študent by tak mohol dostať aj 30 000 korún.

Keďže vyhláška má začať platiť už od najbližšieho akademického roka, podľa rektorov mohla prísť o trochu skôr. "Pozitívne hodnotíme, že kritériá si bude určovať sama vysoká škola a že peniaze sa budú vyplácať v dvoch alebo troch termínoch," povedal prezident Slovenskej rektorskej konferencie Vladimír Báleš. To podľa neho poskytne vysokým školám dosť času na to, aby kritériá pripravili. Ak by sa totiž štipendiá vyplácali mesačne, školy by mali pre krátkosť času problémy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Báleš, ktorý je zároveň rektorom Slovenskej technickej univerzity, konštatoval, že fakulty STU vyplácali motivačné štipendiá aj doposiaľ. Nebolo to však systémové. "Rozhodovali o tom fakulty. Výška podpory závisela od toho, koľko peňazí ktorá fakulta na tento cieľ našla," dodal.

Tieto štipendiá budú môcť fakulty naďalej rozdeľovať podľa vlastného uváženia. Peniaze z ministerstva školstva však pôjdu študentom podľa jednotných kritérií platných pre celú univerzitu.

Peniaze pre šikovných študentov víta aj rektor Univerzity Komenského František Gahér. Kritériá rozdeľovania by mali vypracovať akademické senáty fakúlt a schvaľovať ich bude senát univerzity. "Myslím, že nebudeme mať časové problémy peniaze študentom rozdeliť," povedal Gahér.

SkryťVypnúť reklamu

Doposiaľ univerzita vyplácala najlepším absolventom desaťtisíc korún za rektorskú pochvalu a päťtisíc korún za výnimočné diplomové práce na základe návrhu fakúlt. Takto odmenených však bolo podľa Gahéra menej ako percento študentov Univerzity Komenského.

Aj Štrajkový výbor študentov vyjadruje plnú podporu plošnému zavedeniu motivačných a mimoriadnych štipendií. "Domnievame sa, že tento krok prispeje k zvyšovaniu kvality vysokoškolského štúdia," povedal Martin Braxatoris.

Výbor sa však nevie stotožniť s tým, že oba druhy štipendií sú určené aj pre študentov súkromných vysokých škôl.

"Pre dosiahnutie vyššej kvality vysokých škôl je nevyhnutné podporovať tie vzdelávacie inštitúcie, ktoré dosahujú dlhodobo najlepšie výsledky vo vede a výskume. To sa zatiaľ nevzťahuje na žiadnu súkromnú vysokú školu," tvrdí Braxatoris.

SkryťVypnúť reklamu

Na štipendiá sa použije časť 300-miliónovej rezervy ministerstva školstva, teda peniaze zo štátneho rozpočtu. Štrajkový výbor nevidí dôvod, prečo poskytovať tieto prostriedky organizáciám, ktoré nie sú odkázané na rozpočtové zdroje.

Motivačné štipendiá by malo dostať približne 8600 vysokoškolákov a ministerstvo školstva to bude stáť asi 150 miliónov korún pre nastávajúci akademický rok. (sr, tasr)

V skratke o motivačných štipendiách

sú dva druhy: prospechové (maximálne 20 000 korún za rok) a mimoriadne (10 000 korún za rok) študent môže získať oba druhy štipendií v priebehu jedného roka vyplácať sa budú dva až trikrát ročne všeobecné pravidlá vyplácania štipendií bude určovať vyhláška ministerstva školstva, konkrétne pravidlá i počet študentov, ktorí ich môžu dostať, si určí samotná vysoká škola alebo fakulta motivačné štipendiá nemusí študent žiadať, ich administráciu bude mať na starosti škola, takže v prípade, ak vyhovie kritériám štipendia, mu budú automaticky pridelené prospechové štipendiá bude dostávať asi 10 percent študentov, čo by malo byť okolo 8600 študentov. Mimoriadne štipendiá sa určené pre zhruba 2 percentá študentov, čiže zhruba 1700 študentov toto všetko začne platiť už pre tento akademický rok, takže študenti, ktorí mali vlani výborný prospech, môžu v októbri- novembri očakávať finančnú odmenu. Študentov, ktorí sa na jeseň vrátia do vysokých škôl, čaká nečakaná odmena. Ak mali vlani dobrý prospech, čaká ich prospechové štipendium, v priemere 15 000 korún za rok. FOTO - SITA

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 472
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 127
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 697
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 698
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 016
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 264
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 747
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu