BRATISLAVA. Na pôde Národnej rady sa v stredu potajomky stretli poslanec a predseda parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť Tibor Gašpar zo Smeru a ruský veľvyslanec na Slovensku Igor Bratčikov.
Informoval o tom poslanec Tomáš Szalay zo SaS v pléne parlamentu počas rozpravy k vládnemu návrhu zákona o Slovenskej televízii a rozhlase.

Transparentne to oznámim, sľuboval Gašpar
Gašpar pritom v sobotu v relácii Sobotné dialógy verejnoprávneho média RTVS tvrdil, že stretnutie s Bratčikovom „transparentne oznámi“.
„Ja to transparentne oznámim. Považujem za prirodzené, ak prejavia aj veľvyslanci záujem sa so mnou stretnúť, že sa s nimi stretnem. Je to v poradí už štvrtý veľvyslanec, ktorý prejavil záujem o stretnutie so mnou," uviedol Gašpar.
V relácii ďalej tvrdil, že na stretnutí majú byť aj ďalší koaliční poslanci, chcú sa poďakovať za porážku fašizmu a ukončenie druhej svetovej vojny.
Gašpar mal pôvodne Bratčikova prijať minulý týždeň, na čo opozícia zareagovala tichým protestom s fotkami ruských zločinov na Ukrajine. Stretnutie napokon vtedy zrušil.
PS kritizuje koalíciu
Koalícia stretnutím Gašpara s Bratčikovom podľa opozičného Progresívneho Slovenska opäť posunula Slovensko o niečo bližšie k nedemokratickým krajinám.
Poslanec za PS Tomáš Valášek poukázal na to, že po Petrovi Pellegrinim ide o druhého predstaviteľa koalície v parlamente, ktorý sa stretáva s predstaviteľom vlády pustošiacej Ukrajinu.
"Pán Igor Bratčikov sa pritom len vrátil na miesto činu. Deň pred vypuknutím agresie na Ukrajine veľvyslanec prišiel do tej istej Národnej rady, kde bohapusto klamal, že Rusko žiadnu inváziu nechystá. Poslanci Smeru, vrátane dnes už ministra zahraničných vecí Blanára, mu na to naivne skočili," pripomenul Valášek v stanovisku zaslanom médiám.
Opozičná strana ďalej pripomenula, že Bratčikov sa nikdy neospravedlnil za zločiny Ruska na Ukrajine ani za klamstvá v parlamente.
"To, že sú v Smere ľahostajní voči slovenským záujmom a aj ľudským životom na Ukrajine, vieme už dávno. Záležať by im ale mohlo aspoň na rešpekte voči Národnej rade Slovenskej republiky, ktorej ruský diplomat klamal ako Barón Prášil. Ich bratríčkovaním sa s Putinom ohrozujú akýkoľvek rešpekt, ktorý medzi našimi partnermi v zahraničí ešte máme," zdôraznil Valášek.
Rozprava k zmenám v RTVS
Rozpravu k vládnemu návrhu zákona o Slovenskej televízii a rozhlase, ktorý má nahradiť verejnoprávne médium Rozhlas a televíziu Slovenska (RTVS), si do parlamentu prišli dobrovoľne vypočuť aj diplomatickí zástupcovia britskej a americkej ambasády, ktorí sedia v rokovacej sále na balkóniku.
Privítala ich poslankyňa Zora Jaurová z PS, ktorá v pléne parlamentu ďalej uviedla, že zástupcovia si prišli vypočuť diskusiu o RTVS, pretože si „uvedomujú dôležitosť verejnoprávnych médií".
Podpredseda parlamentu Peter Žiga z Hlasu v pléne informoval, že veľvyslanec Bratčikov svoj príchod ohlásil u vedenia parlamentu. „Zástupcovia iných ambasád sem prišli ako turisti, takto ich aj musíme vnímať," povedal.