BRATISLAVA - Od septembra budú v kúpeľoch za stravu a ubytovanie doplácať aj deti do troch rokov alebo ľudia v hmotnej núdzi. Týka sa to najpočetnejšej skupiny ľudí, ktorá chodí do kúpeľov - chronicky chorých pacientov s diagnózou zo skupiny chorôb B a samoplatcov s diagnózami C.
Za deň pobytu v kúpeľoch zaplatia v hlavnej sezóne 220 korún, mimo sezóny 150 korún. Poplatky sú za ubytovanie v štandardnej izbe - dvojposteľovej s toaletou na chodbe, akých je už v kúpeľoch málo. Za nadštandardné ubytovanie si poplatky určujú kúpele samy, pohybujú sa od 200 do 500 korún na deň.
"Doplatky pre pacienta u B diagnózy boli oproti plánovaným 150 korunám mimo sezóny prevažne vyššie. Liečebné domy v súčasnosti neponúkajú ubytovanie v izbe s dvoma posteľami a toaletou na chodbe," povedala Eva Pauditsová z poisťovne Sidéria - Istota. Kúpele sa snažia zvyšovať štandard rekonštrukciou kúpeľných domov alebo výstavbou nových. "Všetko na úrovni troj- až štvorhviezdičkových hotelov."
Doteraz boli od poplatkov oslobodené deti do troch rokov, ľudia v hmotnej núdzi, nositelia Janského plakety či vojaci, pobyt im sponzorovali kúpele. V novele zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti poslanci okruh oslobodených zrušili.
Podpredseda zväzu kúpeľov Ján Šimko si myslí, že obsadenosť kúpeľov klesne. "Ľudia, ktorých sa to dotýka, jednoducho na kúpeľnú liečbu nepôjdu. Napriek svojmu zdravotnému stavu." Pretože v skupine B sú najmä chronické ochorenia, podľa Šimka hrozí, že ľudia si budú uplatňovať, napríklad, nárok na invalidný dôchodok, prípadne budú častejšie "vypadávať z pracovného procesu".
Hostí v kúpeľoch po čiastočnom spoplatnení služieb od januára ubudlo. Šimko tvrdí, že veľká väčšina ľudí nemôže zaplatiť ani spomínaných 150 korún denne, čo je 3150 korún za 21-denný pobyt mimo sezóny. V lete ich pobyt vyjde na 4620 korún pri štandardnom ubytovaní. "Pacienti si hľadajú alternatívy, aby neboli nútení platiť za služby. Takou alternatívou je napríklad pobyt v odbornom liečebnom ústave. Tam za rovnakú diagnózu uhrádza pacient iba 50 korún denne."
Kúpeľníci odhadujú, že tento rok budú kúpele vyťažené iba na 40 percent. Hľadajú preto zahraničných klientov, ktorých počet každým rokom stúpa. Minulý
rok navštívilo slovenské kúpele 49-tisíc cudzincov z 137156 klientov. V roku 1997 bolo cudzincov 30 565, kúpeľníci predpokladajú, že tento rok ich bude viac ako 51-tisíc.