Monilióza sa vyskytuje v dvoch formách - ako odumieranie kvetov a ako hniloba plodov. Pri napadnutí kvetov môže choroba preniknúť do konárikov, ktoré účinkom jedov vylučovaných hubou rýchlo zasychajú. Na plodoch vznikajú hnedé škvrny, ktoré neskôr hnijú. K nákaze moniliózou dochádza na miestach, ktoré boli poranené mechanicky alebo hmyzom prípadne poškodené chrastavitosťou či fyziologickým prasknutím. V súčasnosti ju podporujú aj časté zrážky.
Moniliózu môžeme tlmiť v tomto období obrezaním napadnutých konárikov a zberom napadnutých plodov.
Tieto opatrenia označujeme aj ako hygienu plodov alebo hygienu stromov rezom. Postupujeme pri nich dôsledne. Napadnuté konáre obrežeme až po zdravé drevo a potom ich spálime. Pozberáme aj všetky napadnuté plody na strome alebo popadané na zemi a zničíme ich tak, aby sa infekcia nemohla ďalej rozširovať.
Túto činnosť robíme priebežne počas vegetácie. Dôležitá je aj prebierka plodov. Rany, ktoré vzniknú pri reze, odborne zatrieme. Na preventívne ošetrenie sa používajú fungicídy Rovral 50 WP, Rovral Flo; Horizon 250 EW etc. je len doplnkovým prípravkom.
Autor: Ing. PETER DRÁČ