Do akvaparkov chodí vďaka termálnej vode aj napriek chladnému počasiu dostatok ľudí. Ostatné kúpaliská zápasia o prežitie. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR |
BRATISLAVA - Studené leto oberá kúpaliská o tržby. Dostatok zákazníkov evidujú len akvaparky a termálne kúpaliská. "Toto leto je veľmi zlé. Sotva pokryjeme náklady, ale nezarobíme nič navyše a nemôžeme si dovoliť investovať," vraví Amália Mojtová z kúpaliska Sĺňava. Za málo návštevníkov môže podľa nej len počasie. "V niektoré dni radšej ani neotvárame," hovorí.
Aj vedúca autokempu Liptovský Trnovec pri Liptovskej Mare Andrea Furgaláková tvrdí, že pre zlé počasie majú oveľa nižšiu návštevnosť ako vlani. "Zatiaľ prežívame. Len dúfam, že ešte budú nejaké pekné dni, aby sme mohli niečo investovať a aj niečo z toho mať," vraví Furgaláková. Hoci oproti minuloročnej sezóne zvýšili ceny o sto percent, zákazníkov neodrádzajú. "Keď je pekne, nemáme problém."
Akvaparky sú za vodou
Neďaleký akvapark Tatralandia sa na návštevnosť nesťažuje. "Sezóna sa napriek zlému počasiu neprejavuje ako podpriemerná. Návštevnosť v rovnaké dni bola v minulých rokoch nižšia," hovorí marketingová riaditeľka akvaparku Katarína Šarafínová. Termálna voda priťahuje dostatok zákazníkov aj napriek chladnému počasiu. Výnosy zo vstupeniek stačia aj na nové investície. Tento rok pribudli tri nové tobogany a lanová dráha za 10 miliónov a westernové mestečko za 50 miliónov korún. V budúcom roku chcú otvoriť multifunkčnú halu s fitnesscentrom, bowlingom a laserovou strelnicou. Vodné atrakcie rozšíria o obrí detský bazén a bazén s umelými vlnami. Vo westernovom mestečku zase pribudne štvorhviezdičkový hotel.
Dosť ľudí je aj v niekoľko kilometrov vzdialenej Bešeňovej. Martin Hromada z tamojšieho Thermal Parku však tvrdí, že teplejšie počasie by im určite pomohlo. "S chladom je totiž spojené aj daždivé počasie. Prídu síce ľudia, ktorí sa okúpu v teplej vode, ale nemôžu si ľahnúť nikde na trávu, pretože je premočená, nemôžu v plavkách sedieť pred bufetmi, pretože im je zima," hovorí Hromada.
Aj v seneckom akvaparku by privítali viac ľudí. "Rátali sme s vyššou návštevnosťou približne o tretinu, ale na to, aké je leto, sme celkom spokojní," povedal riaditeľ Oskar Gál. Keďže sa nenaplnil ich plán, nezostanú im ani peniaze na väčšie investície. Na zimnú sezónu chcú len pristavať palmovú záhradu s ležadlami, aby zväčšili kapacitu asi o sto miest.
Čakanie na peniaze
Málo ľudí sa rekreuje aj na kúpaliskách na východnom Slovensku. "Tento rok je najhoršie počasie za posledných desať rokov," hovorí starosta obce Malá Domaša a spoločník rekreačnej oblasti Domaša Jaroslav Makatura. Tvrdí však, že viac ako zlé počasie turistov odrádza nedostatok investícií. "Domaša by potrebovala jednu miliardu, ak ju chceme zatraktívniť. Inak nemáme čo ponúknuť. Návštevník sa síce okúpe v čistej vode, ale potom sa nemá ísť kam zabaviť," vraví Makatura. Obce pri Domaši ani miestni podnikatelia na takúto investíciu peniaze nemajú, preto čakajú, že získajú peniaze z eurofondov.
Bratislavské kúpaliská nielenže nezarobia dosť, aby mohli ďalej investovať, ale dokonca prerábajú. "K dnešnému dňu máme stratu asi dva milióny korún," vraví Zlatica Čermanová zo Správy telovýchovných a rekreačných zariadení. Náklady majú totiž rovnaké, či je pekné, alebo škaredé počasie. Zamestnancom musia platiť mzdu, či je veľa ľudí, alebo málo, rovnako musia platiť strážnej službe či za čistenie vody.