Správny muž je silný, múdry, vie sa postarať o svoju ženu a deti. Po príchode z práce číta noviny alebo pozerá televízor. Správna žena je pekná, celý deň upravená, po príchode z práce sa stará o domácnosť, deti a popritom navarí dobrú večeru. Takýto obrázok vykresľujeme deťom v učebniciach a rozprávkových príbehoch, podobnú "scenériu" zachytávajú aj mnohé reklamy.
Na vykonštruovaní obrazu slabšej ženy a silnejšieho muža má zásluhu aj filozof Jean Jacques Rousseau, ktorý tvrdil, že ženy sú vydané na milosť a nemilosť mužom.
Jeho myšlienky sa tak ujali, že dnes ich mnohí považujú za tradičné a "prirodzené". Učebnice vykresľujú obrázky rodiny: čítajúceho otecka, variacu mamičku. Upravené copaté dievčatko tlačiace kočík s bábikou, a naopak, nezbedného chlapca, lezúceho po stromoch.
Deti podľa šlabikára učíme - rodina je mama, otec a ich deti. Na školách sa potom stávajú i také nepríjemné situácie: Dieťa, ktoré otec opustil začalo hovoriť "moja rodina je babička a mamička...", a učiteľka ho prerušila slovami: "To nie je rodina! Rodina je otec a mama!"
Ideálne obrázky, ktoré v učebniciach zobrazujeme, často nezobrazujú realitu a nechtiac môžu deťom aj ublížiť, píše denník SME v utorok prílohe Škola a rodina.