Novosad/Trebišov 10. februára (TASR) - Pri vstupe Slovenska do Európskej únie čakajú slovenských včelárov viaceré problémy v podobe otvorených cenových nožníc a zvýšených požiadaviek na kvalitu dopracovaného medu.
Podľa predsedu trebišovského Spolku včelárov Slovenska so sídlom v Novosade Jozefa Nemzeta viacerým, hlavne starším slovenským včelárom, "zvoní na Slovensku umieračik". "Pred desiatimi rokmi sa kilogram medu predával za 35 korún a včelí úľ stál 490 Sk. Dnes kg medu predáme za 38 Sk a cena úľa sa vyšplhala na tritisíc," uviedol pre TASR. Dodal, že včelári v súčasnosti používajú na uskladnenie medu 25-litrové hliníkové kanvy. Tie sú v EÚ zakázané kvôli reakcii medzi medom a hliníkom, v dôsledku dochádza ku kontaminácii medu hliníkovými iónmi. U veľkovčelárov a spracovateľov medu sa síce objavili veľké prepravné kontajnery a sudy s kapacitou 350 kg, ale manipulácia s nimi je pre starších včelárov problematická. J. Nemzet vyzdvihol potrebu malokapacitných a manipulovateľných kontajnerov, ktoré si však včelár nebude môcť z finančných dôvodov dovoliť. Cena jednej nerezovej kanvy je podľa neho asi dvetisíc korún. Podotkol, že včelár musí investovať aj do liečby včelstva a udržania jeho dobrého zdravotného stavu.
Nelichotivá finančná situácia slovenských včelárov sa podľa Nemzeta podpísala pod skutočnosť, že sa tomuto odboru v súčasnosti venuje omnoho menej ľudí ako v minulosti. Za posledných desať rokov ich počet klesol z vyše 38 na 20 000. Ubudlo aj približne 200 000 včelstiev, takže v súčasnosti je ich na Slovensku asi 270 000.
* jv zll