Kľúčové udalosti:
- V Bratislave sa konal protestný pochod z Námestia slobody k budove Národnej rady s názvom Nie ruskému zákonu.
- Hlavným motívom pochodu bol protest proti navrhovanému zákonu o mimovládkach, ktorý je podľa organizátorov inšpirovaný Ruskom.
- Ľudia protestovali aj v Humennom, Liptovskom Mikuláši, Stropkove, Košiciach a Bruseli.
Kde sa konali protesty:
- 17:00 Humenné - Námestie slobody pred Domom kultúry
- 18:00 Bratislava - Námestie slobody (pochod k NR SR)
- 18:00 Košice - Hlavná ulica, Dolná brána
- 18:00 Liptovský Mikuláš - Námestie osloboditeľov
- 18:00 Brusel - Place Luxemburg, 1050 Brusel (Ixelles)
- 19:00 Stropkov - Námestie SNP
Protivládne protesty Nie ruskému zákonu sme sledovali minútu po minúte
Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.
Zaútočil na mňa päsťami, lebo vraj robím hanbu, spomínal aktivista v Humennom. Aj Stropkovčania protestovali. (Korzár)
Sme jej doživotný bankomat a akoby nás všetkých nenávidela, povedala o vláde na košickom proteste Veroni Gyenge.
Nie ruskému zákonu, znelo v uliciach Bratislavy. Pozrite si video z protestného pochodu, ktorý končil pred parlamentom.
V Stropkove sa konal už piaty protest, tentoraz pod názvom Stropkov proti strachu, lži a nenávisti.
Približne 120 ľudí sa stretlo na Námestí SNP, aby vyslovili nedôveru súčasnej vláde.
„Pribudlo hneď pár vecí: Kaliňákova nepriznaná vila v Chorvátsku, doživotná renta vo výške 5 000 eur pre Žilinku, zvýšenie platov poslancov, ministrov i prezidenta, namiesto rýchlych a ráznych krokov voči epidémii slintačky a krívačky mal prednosť MDŽ, 'vybavené' 25-percentné clá na automobily vyvezené do USA, obvinený bývalý sudca Lindtner ako člen rady STVR,“ vysvetlili organizátori dôvody na zvolanie zhromaždenia.
„Proruská politika na jednu stranu, tú do Moskvy, izolácia v EÚ a NATO, lacnejšie potraviny, kolabujúce zdravotníctvo, kukuričné dobrodružstvá nami plateného splnomocnenca vlády Kotlára, najväčší Očovan a lakovník ministrom, šikanovanie mimovládok a nepohodlných médií, rozklad polície a prokuratúry a mnoho ďalších každodenných patálií,“ pripomenuli ďalšie.
Prítomným sa prihovorili Michal Senaj, Stropkovčan žijúci v Humennom, pedagogička Eva Wolfová, občiansky aktivista Jakub Pohle a humanitárny aktivista Erik Gajdoš.
Prostredníctvom videa ich pozdravil aj investigatívny novinár Marek Vagovič a autor knihy Čurillovci. (Korzár)
Na záver protestu pred parlamentom zaznela hymna. Ďalšie zhromaždenie ohlásili na štvrtok 24. apríla. (SME)
"Jeden by si myslel, že keď si zabezpečia beztrestnosť, bude to stačiť. Ale im to nestačí," povedala Kováčechová z Via Iuris.
Vládni politici podľa nej chcú uškodiť nezávislým novinárom a mimovládkam. Zákonom chcú poškodiť, znefunkčniť, alebo aspoň riadne vytrestať mimovládne organizácie.
"Predstava tejto vlády je taká, že ľudia pôjdu raz za štyri roky voliť a potom len doma šúchajú nohami. Ale v slobodnom demokratickom štáte slobodne vyjadrujú svoj názor, slobodne protestujú, pochodujú," povedala Eva Kováčechová. Nedovoľme vláde útočiť na mimovládky, vyzvala ľudí.
"Slobodu si nedáme," odpovedal jej dav. (SME)
Zuzana Janíčková z banskobystrickej iniciatívy Nie v našom meste citovala československého prezidenta Masaryka.
"Skutočnej demokracii nestačia inštitúcie, ona potrebuje ľudí spojených ideou," povedala aktivistka. "Preto sme tu. Spája nás idea Európy, slobody a demokracie," povedala Janíčková.
Parlament na budúci týždeň rozhodne, či sa Slovensko odkloní od európskych hodnôt k tým ruským. Poslankyne a poslanci budú hlasovať o zákone, ktorý predstavuje najväčšie ohrozenie občianskych slobôd od roku 1989, zdôraznila.
Silná občianska spoločnosť je hrozbou pre vodcov. Premiér Fico kvôli silnej občianskej spoločnosti zvolal bezpečnostnú radu.
"Pán premiér, my ti nie sme kvôli puču, my sme tu preto, lebo nám záleží na slobode a demokracii," povedala Janíčková.
"My sme tu preto, lebo nie sme pre Slovensko hrozbou, ale sme jeho krvným obehom a chrbtovou kosťou."
Janíčková vyzvala poslankyne a poslancov parlamentu, aby vyjadrili jasné a zreteľné nie zákonu, ktorý útočí na základy demokracie v krajine. (SME)
Spisovateľ a sociológ Martin Bútora pred parlamentom pripomenul november 1989.
Občania vtedy chceli prevziať svoje záležitosti do vlastných rúk. Začiatkom deväťdesiatych rokov už na Slovensku pôsobilo niekoľko tisíc občianskych združení a neziskoviek, povedal Bútora. Vyslovil obavu, že sme svedkami "kontrarevolúcie proti novembru 89".
"Dosť bolo Fica!" odpovedá mu dav.
Bútora spomínal aj na mečiarizmus a vtedajšie brojenie proti mimovládkam. No ani Mečiar si netrúfol schváliť "taký strašný zákon ako ten, ktorý sa práve chystá," povedal.
Za problematické označil zisťovanie mien darcov a členov mimovládok, obáva sa, že štátne orgány to použijú na to, aby aktívnym občanom komplikovali život. (SME)
Organizátori na bratislavskom proteste nazvali zákon o mimovládkach aj útokom na hodnoty.
"Je to útok na našu slobodu, našu schopnosť vyjadrovať sa a ovplyvňovať rozhodovanie v našej spoločnosti," zaznelo pred parlamentom.
"Je to problém nás všetkých. Ak dnes nebudeme konať, zajtra sa môžeme ocitnúť v situácii, kde nám bude odopretá možnosť bojovať za práva menšín, proti korupcii, a pomáhať tam, kde je to potrebné," pokračovali organizátori.
"Občiansky sektor je pilierom demokracie, bez neho sa stávame slabšími a zraniteľnejšími voči autoritárskym tendenciám, ktoré vidíme z Úradu vlády aj z tohto parlamentu," dodali. (SME)
Protestujúci v Bratislave pokračujú Palisádami smerom k parlamentu. Pri Bradlianskej je improvizovaný koncert. (SME)
Organizátori odhadujú účasť na košickom zhromaždení na dvetisíc ľudí. Pokojne sa skončil, ďalší plánujú o tri týždne. (Korzár)
Účastníci košického zhromaždenia majú slovenské vlajky či transparenty smerujúce k premiérovi Ficovi.
"Vojnový zločinec nie je náš kamoš,“ hlása jeden z nich. „Päťsto psychiatrov sa nemôže mýliť,“ upozorňuje ďalší transparent.
Je medzi nimi aj podobizeň zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.
Antropológ Alexander Mušinka hovorí o tom, že nezávislá občianska spoločnosť vždy prekáža diktátorom."A to sa pomaly deje aj na Slovensku. Diktátori potrebujú hlúpych ľudí. Plochozem je sprostosť, nie názor." (Korzár)
Čelo bratislavského protestu sa presunulo k Hodžovmu námestiu. Poďte s nami, znie davom.
Ľudia skandujú aj heslá ako “Hanbíme sa za Fica” a “Dosť bolo Ruska.” Pri prezidentskom paláci znelo "Prázdny oblek v paláci". (SME)
Aj v Košiciach sa koná protivládny protest. Organizátori vymenúvajú dôvody vedúce k opätovnému zhromaždeniu.
"Nová transakčná daň je elegantným spôsobom výpalníctva," hovoria. Kritizujú aj manažovanie slintačky a krívačky. (Korzár)
V Bratislave sa na Námestí slobody stretli tisícky ľudí, aby vyjadrili nespokojnosť so smerovaním Slovenska.
Protest Slovensko je Európa je tentokrát spojený s pochodom k parlamentu. Reaguje na vládny návrh namierený proti mimovládkam.
“Poďme spoločne pred parlament a povedzme poslancom, čo si o tomto návrhu zákona myslíme,” výzva moderátor protestu.
„Slovensko postupne opúšťa civilizovanú Európu, lebo Robert Fico sa rozhodol, že chce vládnuť ako Putin. Bez kritiky a bez kontroly,“ uviedol jeden z organizátorov pochodu, občianske združenie Mier Ukrajine.
Novela zákona podľa neho nemá nič spoločné s transparentnosťou. Poukázalo aj na to, že podľa analýz organizácie Via Iuris je v rozpore s európskym právom i Ústavou SR.
Súvisiaci článok
„Spoločne sme pripravení využiť všetky transparentné a demokratické spôsoby, aby sme tento zákon zastavili,“ dodali z organizácie Mier Ukrajine.
Účastníci protestu vyrážajú z námestia a pochodujú v sprievode hlasnej hudby a pokrikov. (SME, TASR)
Na proteste v Humennom sa zišlo asi 150 ľudí, prihovoria sa im politici, psychologička aj aktivista.
Pod nižšiu účasť sa pravdepodobne podpísala zmena termínu konania zhromaždenia, pretože všetky predchádzajúce sa uskutočnili v piatok.
Protest sa nesie v znamení Humenskej výzvy. Tú prijali na zhromaždení pred dvoma týždňami. Vyzýva na „zjednotenie sa širokého demokratického, politického, občianskeho i profesijného spektra, aby v hodine dvanástej povedalo veľmi nahlas, rozhodne a slušne, že cesta, po ktorej vedie Slovensko jej súčasný premiér a jeho podivná suita, nie je našou cestou“.
V Prievidzi bude šiesty tohtoročný protest. Tvrdia, že nemajú problém prizvať aj politikov z demokratických strán. (My Regióny)
Na bratislavskom proteste, ktorý vyvrcholí pochodom k budove Národnej rady, vystúpia pred parlamentom aj traja rečníci.
Sú nimi aktivistka Zuzana Janíčková, diplomat a sociológ Martin Bútora a advokátka spolupracujúca s VIA IURIS Eva Kováčechová.
Hudobným sprievodom bude Young Aesthete a hymnu zaspieva súbor Muzička.
Kvôli ruskému zákonu, ktorý v stredu schválila vláda, sa k organizátorom protestu pridala aj Platforma pre demokraciu, informuje iniciatíva Mier Ukrajine. (SME)
V Bratislave sa večer koná protestný pochod k budove parlamentu proti vládou navrhovanému zákonu o mimovládkach.
Protestujúci od 18. hodiny vyrazia z Námestia slobody pred parlament, kde majú rokovať poslanci a poslankyne Národnej rady.
"Tento zákon je nebezpečný, kopíruje Rusko, je protiústavný a inšpirovaný Putinovými pravidlami na potláčanie slobody," vysvetľuje organizátor, iniciatíva Mier Ukrajine.
Zdôrazňuje, že zákon nie je len útokom na aktívnych ľudí. Je to podľa nej začiatok cesty k autokracii. "Na jej konci bude vláda trestať za každý názor, ktorý sa politikom nebude páčiť," dodáva.
Protesty sa vo štvrtok budú konať aj v Humennom, Liptovskom Mikuláši, Stropkove, Košiciach a belgickej metropole Brusel. Pôvodne mali ľudia vyjsť do ulíc aj v Novom Meste nad Váhom, protest ale z technických príčin zrušili.
V piatok sú na programe v ďalších mestách: Banská Štiavnica, Nitra, Prievidza, Púchov, Nové Zámky, Trnava, Zlaté Moravce, Piešťany, Námestovo, Banská Bystrica, Poprad, Levice, Malacky, Čadca, Bánovce nad Bebravou, Považská Bystrica, Myjava, Ružomberok, Veľký Krtíš, Senec, Žiar nad Hronom, Pezinok, Kremnica, Žilina, Vranov nad Topľou, Bardejov, Senica, Dunajská Streda, Hlohovec, Martin, Komárno.
V zahraničí sa stretnú krajania v Štokholme, Madride, Londýne a Zürichu. (SME)

Beata
Balogová
