Slovenské banky zarábajú v porovnaní so zahraničnými menej peňazí. Kým najziskovejšia slovenská banka Slovenská sporiteľňa zarobila za prvý polrok 1,563 miliardy Sk, najziskovejšia česká banka ČSOB mala polročný zisk 6,81 miliardy českých korún (8,955 miliardy Sk). ILUSTRAČNÉ FOTO - ČTK |
BRATISLAVA - Zisky slovenského bankového sektora v tomto roku zaostávajú za susednými štátmi. Z hospodárskych výsledkov prvého polroka vyplynulo, že lepšie ako slovenské hospodárili rakúske, české i maďarské banky. Najslabšie výsledky vykázali poľské banky. Pritom práve na Slovensku a v Poľsku sú bankové poplatky vo vzťahu k mzdám najvyššie.
Porovnanie ziskov
České banky za prvých šesť mesiacov zarobili v prepočte takmer 30 miliárd slovenských korún. Oproti slovenským, ktoré zarobili 7,5 miliardy, je to štyrikrát viac. V prepočte na jedného obyvateľa bol zisk bánk v Česku takmer 3 000 korún, kým na Slovensku necelých 1 400 korún.
Ešte lepšie sa darilo bankám v Rakúsku a Maďarsku. V prvom štvrťroku rakúske banky zarobili 1,342 miliardy eur, čo je asi 51,8 miliardy korún. Maďarské banky za rovnaké obdobie získali 105,38 miliardy forintov, teda asi 16,7 miliardy korún. Aj tu vychádza porovnanie na jedného obyvateľa najhoršie na Slovensku - v Maďarsku bol tento ukazovateľ na obyvateľa viac ako dvojnásobný a v Rakúsku deväťnásobný oproti Slovensku. Zo susedných krajín mal horšiu ziskovosť ako na Slovensku len poľský bankový sektor.
Na Slovensku a v Poľsku sú zisky bánk aj v pomere k hrubému domácemu produktu najnižšie z okolitých krajín. V oboch krajinách tvoria polročné zisky 0,31 percenta zo všetkého, čo sa v týchto štátoch vyprodukuje za celý rok. V Česku je to 0,55 percenta. Štvrťročne výsledky maďarských bánk zodpovedajú 0,36 percenta HDP a rakúskych 0,64 percenta.
"Vyššie zisky bánk v okolitých krajinách súvisia nielen s tým, že ide o podstatne väčšie trhy, ale najmä s lepšou ekonomickou situáciou obyvateľstva," vysvetľuje analytik Poštovej banky Miroslav Šmál. V budúcnosti očakáva, že zisky bánk ďalej porastú predovšetkým pre narastajúci záujem o hypotéky a spotrebné úvery. Na druhej strane rast ziskov bude tlmiť konkurencia na trhu.
Poplatky sú vysoké
Podľa štúdie spoločnosti Capgemini sú na Slovensku z okolitých krajín aj najnižšie bankové poplatky, ak by sa porovnávali v absolútnych číslach. Priemerne každý obyvateľ Slovenska zaplatí banke za rok na poplatkoch
1 852 korún. Česi v prepočte na slovenskú menu platia 2 624 a Rakúšania 3 048 korún korún. Najvyššie poplatky sú v Poľsku, kde priemerný obyvateľ zaplatí
3 512 korún ročne. Poplatky slovenských bánk sú nominálne druhé najnižšie v Európe. Menej platia iba Holanďania - 965 korún ročne.
Inak vyzerá porovnanie pre Slovensko, ak sa zohľadní aj životná úroveň. Bankové poplatky u nás tvoria 0,99 percenta priemerného ročného platu. V Česku je to 1,01 percenta. Ešte viac platia v Poľsku, kde poplatky dosahujú 1,44 percenta z ročného platu. Pri porovnaní miezd a platov v celej Európe však vo všetkých ostatných krajinách okrem Poľska a Česka platia ľudia bankám zo svojho platu bankám menšiu časť ako na Slovensku. Najmenej zo mzdy nechajú bankám Holanďania - 0,08 percenta.