Len o pár kilometrov ďalej, v Izraeli, žije 20 percent Arabov. To, že bude Gaza bez Židov, ale neznamená, že tam bude pokoj.
Keď opadne eufória z víťazstva - ako odchod židovských osadníkov označujú volení palestínski politici aj teroristické hnutia - nastanú veľké problémy. Tvrdia to analytici z izraelskej aj palestínskej strany. Izrael sa bojí, že nastane tretia intifáda. Už teraz vyhlasuje, že ak sa to stane, v Gaze zasiahne oveľa tvrdšie, ako to bolo doteraz. Pôjde o útok na nepriateľské územie, nie na ľudí, ktorých kontroluje.
Palestínčania majú strach z toho, že vládu nad pásmom preberú teroristi. Ak sa samospráve nepodarí obyvateľom Gazy rýchlo zabezpečiť lepší životný štandard, ich popularita ešte porastie. Palestínsky líder Mahmúd Abbás teraz hovorí o tom, čo všetko v Gaze vybuduje. Na to však potrebuje peniaze. Tie dostane len vtedy, ak bude v Gaze pokoj. V Gaze bude pokoj vtedy, keď sa odzbroja militantné hnutia a nastane tam vláda zákona. Abbás sa však dlhodobo a programovo konfliktom s teroristami vyhýba.
Izrael dnes vyhlasuje, že odchod z Gazy ho stál veľa sĺz a teraz sú na rade Palestínčania. "Urobili sme veľké gesto, čo udalostiam v Gaze chýbalo, bolo veľké gesto od Palestínčanov," napísal vo včerajšom úvodníku v denníku Jediot Achronot nositeľ Nobelovej ceny Ellie Wiesel.
Ak Palestínčania urobia, čo sľúbili, teda, že sa vyrovnajú s terorizmom, bude dialóg, tvrdí izraelská politická elita. Dáva však aj jasne najavo, že niečo podobné ako v Gaze, sa tak skoro nestane.
Premiér Ariel Šaron, ktorý je pod tlakom a podľa niektorých hlasov sa potáca k predčasným voľbám, včera ohlásil výstavbu ďalších domov na západnom brehu. Jasne opakuje aj to, že Jeruzalema sa Izrael nevzdá.
Palestínsky líder Mahmúd Abbás si práve na tom, že odchod z Gazy je len začiatkom, po ktorom bude nasledovať západný breh a Jeruzalem, postavil politickú budúcnosť.