BRATISLAVA - Z európskeho dohovoru proti dopingu bude o pol druha mesiaca svetový. Na starom kontinente je v platnosti od roku 1989, svet sa jeho inovovanú a rozšírenú verziu chystá prijať na októbrovej 33. generálnej konferencii Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) v Paríži.
Podľa Jána Figeľa má "Európa veľkú zodpovednosť voči sebe aj svetu", a tak ako pomohla obnoviť starovekú tradíciu olympiád, musí podporiť aj očistenie ducha fair play v športe. Eurokomisár sa včera zúčastnil v Bratislave na stredoeurópskom okrúhlom stole o konečnej podobe Svetového dohovoru proti dopingu.
Zasadol k nemu aj generálny riaditeľ UNESCO Koičiro Macuuro. Predtým si pozrel Vlkolínec, Banskú Štiavnicu a od prezidenta Ivana Gašparoviča si vypočul, že Slovensko trvá na zápise fujary medzi predmety nehmotného kultúrneho dedičstva. "Antidoping je urgentný svetový problém," vyhlásil Japonec. Uvedomil si to vraj počas návštevy lanskej olympiády v Aténach. Figeľa tam oslovili niekoľkí olympijskí víťazi so žiadosťou, aby Európska komisia pomohla potlačiť doping. Podľa neho ide o obdobu rakoviny, ktorá obracia hodnoty športu naruby. "Už nie je len témou pre profesionálny, ale aj rekreačný šport, veď sa dostal do fitnescentier, a súvisí aj s verejným zdravím," pripomenul.
Podľa Macuura chystaný svetový dohovor stanovuje vládam signatárskych krajín zaviesť legislatívu, ktorá o. i. bude trestať obchodovanie s dopingovými látkami. Navyše budú musieť prijať opatrenia na posilnenie výchovy športovcov i zvýšenie znalostí verejnosti o dopingu.
Šéf Svetovej antidopingovej agentúry Kanaďan Richard W. Pound vyslal do Bratislavy Davida Howmana, jedného z generálnych riaditeľov WADA. Bývalý tenista a ragbista donedávna šéfoval novozélandskému antidopingovému výboru. Na svetovom dohovore ocenil, že stanovuje osobnú zodpovednosť za pozitívne výsledky testov nielen športovcov, ale aj koučov, lekárov, manažérov, agentov a funkcionárov. Boj s dopingom je čoraz drahší, rozpočet svetovej agentúry, na ktorý sa skladá Medzinárodný olympijský výbor a vlády krajín, nestačí vykryť výdavky aj na vývoj nových metód odhaľovania zakázaných látok. Pomôcť má zrod dobrovoľného fondu na elimináciu dopingu v športe, s ktorým ráta parížska zmluva. (mo)