Radí právnik JUDr. Jozef GriščíkV roku 1999 som sa obrátil na súd vo veci neoprávneného vymáhania časti nedoplatkov za byt. Súdne konanie medzi mnou a miestnym úradom zastavil okresný súd preto, že mnou označený odporca nemá spôsobilosť byť účastníkom súdneho konania. Odvolal som sa a zaplatil som súdny poplatok za odvolanie. Krajský súd vyhovel môjmu odvolaniu a uložil okresnému súdu pokračovať v konaní. Ten konanie opäť zastavil, ja som opäť podal odvolanie a pod sankciou zastavenia konania som bol prinútený druhý raz zaplatiť poplatok za odvolanie. Po zaplatení poplatku som požiadal súd o jeho vrátenie. Intervenoval som v príslušnej kancelárii, kde som sa dozvedel, že moja žiadosť je založená a čaká sa na rozhodnutie odvolacieho súdu o druhom odvolaní. Chcel by som vedieť, či bol postup súdu v súlade so zákonom.
J. R.
Z vašej otázky usudzujem, že prvým rozhodnutím, ktoré ste úspešne napadli odvolaním, bolo uznesenie súdu o zastavení konania pre nesplnenie podmienok konania (vami označený účastník nemal spôsobilosť byť účastníkom konania). Takéto rozhodnutie však nie je rozhodnutím vo veci samej, a preto podľa mňa nepodlieha poplatkovej povinnosti.
Aj keď to zákon č. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch v súčasnom platnom znení výslovne neuvádza, z jeho ustanovení je možné vyvodiť, že nie každé podanie odvolania podlieha poplatkovej povinnosti. Spoplatnené sú len odvolania podané proti rozhodnutiam súdov, ktorými sa rozhodlo vo veci samej.
Z uvedeného vyplýva, že za odvolania proti rozhodnutiam, ktorými súd meritórne nerozhodol, vrátane rozhodnutí o zastavení konania (aj z dôvodu nedostatku podmienok konania), sa poplatok neplatí, a preto vaše prvé odvolanie nemalo byť spoplatnené.
Vzťahuje sa to aj na vaše druhé odvolanie za predpokladu, že smeruje len proti uzneseniu o zastavení konania. Ak však druhým rozhodnutím súd rozhodol vo veci samej, potom odvolanie proti tomuto rozhodnutiu podlieha súdnemu poplatku. V prípade, že by bolo prvé rozhodnutie rozhodnutím vo veci samej, súd by v zmysle paragrafu 152 ods. 1 Občianskeho súdneho poriadku rozhodol rozsudkom. Potom by sa aplikoval postup uvedený v spoločnej poznámke k položkám 1, 6, 7, 9, 14 a 16 Sadzobníka súdnych poplatkov, podľa ktorej, ak bol rozsudok zrušený v dôsledku odvolania, obnovy konania alebo dovolania, poplatok z odvolania proti novému rozhodnutiu súdu I. stupňa, dovolania, alebo za obnovu konania neplatí poplatník, ktorý už raz poplatok zaplatil. V takom prípade by vaše druhé odvolanie nemalo byť predmetom súdneho poplatku.
Podľa zákona o súdnych poplatkoch sa zaplatený súdny poplatok vráti v prípade, ak súdny poplatok zaplatil ten, kto ho nebol povinný zaplatiť, alebo kto ho zaplatil na základe nesprávneho rozhodnutia súdu. O vrátení poplatku rozhodne i bez návrhu súd, ktorý bezdôvodne zaplatený poplatok prevzal. Súd pritom nemôže rozhodnúť o vrátení poplatku po uplynutí troch rokov od konca kalendárneho roka, v ktorom bol súdny poplatok zaplatený.