Neskorý letný rez jabloní oslabuje nadmerný rast stromov, zlepšuje vyfarbenie ovocia (väčší prístup svetla do koruny), obmedzuje výskyt pehovitosti plodov (fyziologická škvrnitosť) a ďalších chorôb uskladnených jabĺk.
Dôležitá je pritom intenzita rezu. Obyčajne sa riadime zásadou - čím strom bujnejšie rastie a slabšie rodí, tým viac odstraňujeme letorasty a konáre. V prvom rade odstránime "vlky" na čapík. Letorast vyrastajúci z konárika nad jablkami skrátime nad tretím až štvrtým listom, v pomere k jablku. Krátky letorast kladne vplýva na veľkosť plodov, ktoré chráni pred úžehom.
Neskorý letný rez je náhradou za zimný (predjarný) rez. Najvhodnejší termín je koncom augusta až začiatkom septembra. Môže sa robiť aj radikálny rez do starého dreva. Najnáročnejšie na rez sú odrody Prima, Rubinola a iné.
A prečo sa odporúča uskutočniť tento rez v auguste až septembri? Predpokladá sa ukončenie prúdenia druhej miazgy, diferencované kvetné puky preto neprerastajú na puky vegetatívne. Plody sú dostatočne vyvinuté, zmenšenie listovej plochy im teda neškodí. Rez zabraňuje pehovitosti plodov, podporuje vytvorenie kvetných pukov pre budúci rok. Obmedzuje rast koruny v budúcom roku. Prispieva k vyfarbeniu plodov, čím zlepšuje ich skladovanie. Zvyšuje dostupnosť chemickej ochrany proti skladovým chorobám.
Autor: Prof. Ing. IVAN HRIČOVSKÝ, DrSc.