Národná banka Slovenska od januára prevezme úlohy Úradu pre finančný trh. FOTO - TASR
BRATISLAVA - Už o štyri mesiace zanikne Úrad pre finančný trh. Dohliadať nad všetkými finančnými inštitúciami bude od nového roku Národná banka. Doteraz však nevie, ako bude celý prechod kompetencií a ľudí vyzerať.
"Na vaše otázky bohužiaľ v tomto štádiu nedokážem odpovedať, proces integrovania dohľadu nad finančným trhom v rámci NBS je ešte v štádiu prípravy a kreovania a NBS nepovažuje za vhodné vyjadrovať sa k jeho podrobnostiam," odpovedal včera hovorca Národnej banky Igor Barát. Aj hovorca úradu Marek Kačmár povedal, že keďže tento proces je ešte rozpracovaný, nemôže sa k nemu vyjadrovať.
Zatiaľ nie je známe, ani ktorí zamestnanci z úradu prejdú do Národnej banky a ktorí budú prepustení. Ešte bývalý guvernér národnej banky Marián Jusko na začiatku roku povedal, že do Národnej banky prejde väčšina zamestnancov zrušeného úradu.
Dnes sa NBS a Úrad pre finančný trh o dohľad nad finančnými inštitúciami delia. Národná banka dohliada nad bankami a úrad nad poisťovňami, dôchodkovými spoločnosťami, správcovskými spoločnosťami či nad obchodníkmi s cennými papiermi.
Úrad pre finančný trh dáva napríklad povolenie na vznik nových správcovských spoločností, ale aj ich jednotlivých podielových fondov. Zároveň kontroluje, či inštitúcie, ktoré pod neho spadajú, dodržiavajú zákon. Za nedodržanie zákona môže uložiť opatrenia na nápravu, dať pokutu až do výšky 20 miliónov korún, alebo aj odňať licenciu. Hoci úrad už odobral licenciu viacerým subjektom, maximálnu pokutu zatiaľ nikomu neudelil.
Nad čím dohliada Úrad pre finančný trh
poisťovne správcovské spoločnosti podielové fondy dôchodkové správcovské spoločnosti sprostredkovatelia investičných služieb burza cenných papierov centrálny depozitár cenných papierov poisťovací makléri obchodníci s cennými papiermi Úrad pokutoval poisťovne
BRATISLAVA - Úrad pre finančný trh sa v médiách spomína predovšetkým pre pokuty, ktoré udeľuje. Najnovšie dal pokutu poisťovniam Allianz SP a Kooperativa za to, že klientom, ktorí chceli od nich odhlásiť povinné zmluvné poistenie, ponúkali rôzne zľavy. O týchto zľavách totiž nijako neinformovali a neboli tak prístupné pre všetkých klientov. Každá z potrestaných poisťovní má zaplatiť 300-tisíc korún.
Úrad pre finančný trh udelenie pokuty nepotvrdil, pretože poisťovne sa môžu voči nim odvolať. Priznali ju však obe poisťovne. "Kooperativa dostala rozhodnutie ÚFT o uložení pokuty vo výške 300-tisíc Sk v súvislosti povinným zmluvným poistením zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla," povedal riaditeľ a člen predstavenstva poisťovne Kooperativa Vladimír Bakeš.
Tento týždeň úrad zverejnil aj polmiliónovú pokutu pre Českú poisťovňu Slovensko. Právoplatnosť nadobudla už v máji a poisťovňa ju už aj zaplatila. Poisťovňa podľa úradu neprepočítavala cudziu menu na slovenské koruny podľa kurzu stanoveného Národnou bankou a oneskorene vytvárala technickú rezervu na poistné plnenie v životnom poistení. Úrad udelil spoločnosti pokutu aj za to, že operácie a údaje týkajúce sa poistenia pre prípad úrazu alebo choroby, ktoré boli súčasťou životného poistenia, vykazovala ako súčasť neživotného poistenia. (pcs)