BRATISLAVA - Minister zahraničných vecí Eduard Kukan je presvedčený, že Slovensko bude v októbri zvolené za nestáleho člena Bezpečnostnej rady OSN. Okrem piatich svetových mocností, USA, Ruska, Číny, Veľkej Británie a Francúzska, tak bude Slovensko popri ďalších 9 krajinách, ktoré sú alebo budú nestálymi členmi rady, spolurozhodovať o "vojne a mieri vo svete".
Na zvolenie sú potrebné dve tretiny, čo je asi 128 hlasov, z celkového počtu 191 členských štátov OSN. Slovensko je však jediným kandidátom východoeurópskej regionálnej skupiny, ktorej prislúcha v Bezpečnostnej rade jedno nestále miesto. "Náš predstaviteľ pri OSN v New Yorku, veľvyslanec Peter Burian, sa už stretol so svojimi 161 kolegami - každý z nich mu potvrdil, že budú hlasovať za Slovensko," povedal Kukan.
Naša krajina tak od januára 2006 do konca roka 2007 vystrieda Rumunsko, ktorému sa dvojročný mandát ku koncu roka skončí. V prípade, že by Slovensko nezískalo dostatočný počet hlasov, jedno miesto by zostalo neobsadené, pretože nie je žiaden protikandidát.
Vzhľadom na rotujúce predsedníctvo v rade, bude Slovensko asi mesiac šéfovať najdôležitejšiemu bezpečnostnému orgánu sveta. Podľa Kukana naša diplomacia sa chce angažovať najmä v otázke budúcnosti a štatútu Kosova, ako aj vývoja na celom západnom Balkáne a vo východnej Európe.
Bezpečnostná rada je jediným orgánom v štruktúre OSN, ktorého rozhodnutia sú záväzné pre všetky členské štáty a byť členom tohto orgánu je najvýznamnejšia a najprestížnejšia pozícia v rámci mnohostrannej diplomacie.
"Budeme sa musieť ako člen rady vyjadrovať o všetkých otázkach, ktoré prídu na jej program. Zo skúseností vieme, že 70 až 80 percent problematiky tvorí problematika afrického kontinentu," povedal Kukan.
Čo je Bezpečnostná rada Organizácie spojených národov
Bezpečnostná rada má na základe Charty OSN hlavnú zodpovednosť za zachovanie medzinárodného mieru a bezpečnosti. Ako jediná je oprávnená prijímať rozhodnutia o donucovacích opatreniach proti tomu, kto medzinárodný mier a bezpečnosť ohrozí. (rk)