BRATISLAVA - Slovenské veľvyslanectvo na Kube neusporiada recepciu pri príležitosti Dňa Ústavy SR, ktorý bude 1. septembra. Štátny sviatok teda slovenskí diplomati neoslávia s disidentmi, ale ani s predstaviteľmi režimu Fidela Castra. Podľa hovorcu ministerstva zahraničných vecí Juraja Tomagu tak "využijeme jednu z možností, ktoré nám dáva Európska únia".
Podľa informácií SME ide o reakciu na správanie kubánskych oficiálnych miest, ktoré ignorujú nového slovenského veľvyslanca na Kube ako predstaviteľa krajiny, ktorá Castrov režim kritizuje. Vzťahy sa zhoršili najmä po vystúpeniach predsedu parlamentu Pavla Hrušovského, ktorý sa zaujímal o zdravotný stav väznených odporcov režimu, a kubánsky disent otvorene podporil. Zrejme je to aj reakcia na niekoľko stretnutí zástupcov našej ambasády s kubánskymi disidentmi.
Od marcového nástupu veľvyslanca Iva Hlaváčka do úradu s ním kubánske úrady komunikujú minimálne a nedodržiavajú ani najbežnejšie diplomatické zvyklosti. Slovenské ministerstvo preto zvažovalo, že sa bude rovnako správať ku kubánskej veľvyslankyni v Bratislave. Nakoniec sa rozhodlo, že bude vystupovať ráznejšie. "Pri všetkých príležitostiach budeme opakovať, že terajší stav nedodržiavania ľudských práv na Kube je neprípustný," povedal Tomaga.
Recepcie na ambasádach členských krajín Európskej únie sú najspornejším bodom vo vzájomných vzťahoch. Počas diplomatických sankcií začala Európska únia podľa vzoru Spojených štátov pozývať na recepcie zástupcov kubánskeho disentu, čo Kuba ostro kritizovala. Pre disent to bola jedna z mála možností slobodne sa stretnúť, pre Castrov režim to bolo neprijateľné uznanie jeho kritikov. Keď v januári únia sankcie zrušila, ponechala rozhodnutie o recepciách na jednotlivé členské krajiny, ktoré sú v názore na problém rozdelené.
Francúzsko napríklad na svoju júlovú recepciu pozvalo len oficiálnych predstaviteľov režimu vrátane ministra zahraničných vecí. Kubánsky disent pozvalo deň predtým. Jeho postoj ostro kritizovalo Česko, najtvrdší Castrov kritik v únii.
Slovenské rozhodnutie odmietlo české ministerstvo zahraničných vecí komentovať ako našu internú záležitosť. Hovorca Vít Kolář pre SME povedal, že Česká republika "je rozhodnutá na svoju októbrovú recepciu pozvať aj predstaviteľov opozičných skupín".