FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
BRATISLAVA - Slovenská pospolitosť, ktorá organizovala nedeľný fakľový pochod Zvolenom, kde jej členovia v tmavomodrých uniformách vykrikovali fašistické heslá, je od začiatku roka zaregistrovaná na ministerstve vnútra.
Občianske združenie Ľudia proti rasizmu už v júni podalo podnet na zrušenie krajne pravicovej strany. Zatiaľ bezvýsledne. Daniel Milo z organizácie apeloval na zodpovedných, aby sa podaním zaoberali.
Poslanec SMK Gábor Gál je rozhorčený, že takáto strana môže byť ešte stále zaregistrovaná. "To už nie je normálne, čo sa tu deje," vyhlásil. Interpeloval ministra vnútra a generálneho prokurátora, aby sa vyjadrili k registrácii tejto strany. Gál si myslí, že viaceré body programu strany, aj vyjadrenia na jej internetovej stránke, napĺňajú skutkovú podstatu viacerých trestných činov.
Pospolitosť vo svojom programe žiada zrušenie parlamentnej demokracie, hmýri sa výzvami na porušovanie ľudských práv a agresívnymi prejavmi - napríklad výzvou na zaobstaranie zbraní hromadného ničenia.
Historik Miloslav Čaplovič vo svojom stanovisku píše, že program pospolitosti má "jednoznačne nedemokratický charakter, s očividnými xenofóbnymi, totalitnými a paranoidnými črtami. Nie je v súlade s ústavou a príkro protirečí Charte základných ľudských práv a slobôd".
Alena Koišová z ministerstva vnútra, ktoré pospolitosť zaregistrovalo, hovorí, že podnetom na zrušenie strany sa zaoberá prokuratúra v spolupráci s ďalšími orgánmi činnými v trestnom konaní. "Informácie z priebehu tohto procesu nemôžeme poskytnúť," napísala.
Pospolitosť bola zaregistrovaná na základe jej stanov, ktoré spĺňali formálne podmienky.
"Vo veci podania združenia Ľudia proti rasizmu požiadal prokurátor Generálnej prokuratúry ministerstvo vnútra o predloženie registračného spisu, ktorým bola SP - NS povolená," povedala hovorkyňa prokuratúry Jana Tökölyová.
Pobúrený nečinnosťou polície počas fakľového pochodu pospolitosti je šéf Smeru Robert Fico. Vyhlásenia účastníkov pochodu, že Nemci prišli v roku 1944 na Slovensko len preto, aby očistili krajinu od zločineckých bánd partizánov a oslavné reči na prezidenta Tisa "napĺňajú skutkovú podstatu trestného činu podpory a propagácie hnutí smerujúcich k potlačeniu práv a slobôd občanov". Fico nechápe chladný postoj prezidentskej kancelárie, úradu vlády, ani parlamentu. Fico vyzval ministra vnútra Vladimíra Palka, aby konal. (rp)
Historik: Pospolitosť patrí medzi hnutia s fašistickou tendenciou
BRATISLAVA - Slovenskú pospolitosť - Národnú stranu treba priradiť "medzi krajne pravicové nacionalistické hnutia s ideologicky vyhranenou fašistickou tendenciou", myslí si historik Ivan Kamenec. Pospolitosť sa otvorene hlási k odkazu totalitného vojnového štátu a jeho predstaviteľov.
Slovenský štát sa počas vojny jednoznačne postavil na stranu Nemecka. Dobrovoľne vysťahoval svojich občanov židovského pôvodu, pripravil ich o majetok a všetky práva - približne 70-tisíc z nich zomrelo v nacistických koncentračných táboroch.
Slovensko sa aktívne zapojilo aj do vojny proti ZSSR, prezident Tiso vyznamenal nemeckých vojakov, ktorí potláčali SNP a po vojne ho odsúdili a popravili ako vojnového zločinca. Pospolitosť sa netají svojím obdivom k nemu.
Kamenec pokladá za pravdepodobné, že pospolitosti pri formovaní svojho programu a tvorení uniforiem, v ktorých jej členovia vystupujú na verejnosti, "asistovali odborní poradcovia, aby sa vyhli prípadným právnym dôsledkom". Uniformy považuje za kombináciu "viacerých domácich i zahraničných uniforiem fašistických organizácií". Ani jednu z nich uniformy pospolitosti nekopírujú, "iba nápadne napodobňujú".
To isté platí aj o programe Slovenskej pospolitosti. Otvorene sa snaží o zánik parlamentnej demokracie. Parlamentný systém považuje za zhubný, ovládaný vonkajšími uzurpátormi a domácimi zradcami. "Je to dikcia úplne prebratá z programov hnutí, ktoré v zahraničí i na Slovensku v 20. storočí nastolili totalitný systém," hovorí Kamenec. Pospolitosť sa snaží o nastolenie stavovského režimu "o aký sa usilovali fašisti v Mussoliniho Taliansku, respektíve ľudáci v období I. Slovenskej republiky".
Kamenec je presvedčený, že program pospolitosti by Slovensko posunul historicky späť a "spôsobil jeho občanom bez ohľadu na národnosť, náboženstvo, rasu, či politickú príslušnosť, katastrofálne dôsledky". (rp)
Fakľové pochody sú typické pre Germánov a oživil ich Hitler
Šéf Slovenskej pospolitosti odmieta tvrdenie, že by mal víkendový fakľový pochod čokoľvek spoločné s fašizmom. Tvrdí, že ide o starý slovanský zvyk. Historik Ivan Kamenec to odmieta, hovorí, že je to prejav typický pre Germánov.
Dôkaz o spojitosti fakľových pochodov a nacizmu možno nájsť aj v dokumentoch nemeckej režisérky Leni Riefenstahlovej. Aj vďaka jej najznámejšiemu dielu - trilógii Triumf vôle pozná masové zábery ľudí v uniformách s horiacimi fakľami celý svet. Druhý diel trilógie zachytával 6. zjazd Hitlerovej NSDAP, ktorý sa uskutočnil na špeciálne vybudovanom priestranstve v Norimbergu. Aj tam sa odohrávali podobné scény a opakovali sa počas celého Hitlerovho panovania a boli jedným zo znakov beštiálneho režimu.
Muži s fakľami sú neodmysliteľne spojení aj s Krištáľovou nocou z 9. na 10. novembra 1938. Vtedy po celom Nemecku prebehli protižidovské pogromy. Nedeľňajší fakľový pochod pospolitosti začal takisto pri židovskom cintoríne vo Zvolene. (rp)