
Špeciálna zľava na škótsku hovädzinu platí na hlavnom mäsovom trhu v Londýne.
FOTO – TASR/AP
BRATISLAVA – Hovädzie mäso naďalej zostáva v nemilosti časti ľudí, ktorí majú obavy z nákazy BSE. Odbyt u nás klesol až o 40 percent a na Slovensku je odrazu okolo 10-tisíc ton hovädzích prebytkov.
Štátny fond trhovej regulácie sa preto rozhodol pomôcť osobitnými dotáciami. Budú sa však vzťahovať len na jatočné býky – štát na ne prispeje v apríli sumou 10 korún na kilogram živej váhy. Celkove sa na to vynaloží 100–120 miliónov korún.
Podľa predstáv štátnych úradníkov by sa táto pomoc mala prejaviť podstatným znížením cien hovädzieho mäsa na pultoch. Ide o to, aby ho spotrebitelia začali viac kupovať. „Cena mäsa v predajni by sa mala znížiť zhruba o 30 korún,“ vyjadril včera značne optimistický odhad riaditeľ Štátneho fondu trhovej regulácie Jaromír Košin.
Mäsiari sú však skeptickejší. „Náš reálny odhad je, že cena hovädzieho celoplošne výrazne neklesne, aspoň nie v malých prevádzkach,“ povedali majitelia jedného z mäsiarstiev v centre Bratislavy. „Drobní obchodníci sú na tom v konkurencii s hyper- a supermarketmi už tak zle, že každých desať korún má pre nich cenu. Mäsiari skôr pristúpia iba na rôzne nárazové akcie a dočasné zníženia ceny. Povedať, že to klesne až o 30 korún, je odvážne. Podľa nás nanajvýš o 20 korún, ale vždy to závisí od viacerých faktorov, napríklad aj od polohy predajne či charakteru klientely.“
Štát chce podporiť odbyt jatočných býkov na domácom trhu aj pri vývoze do zahraničia. Záujem o naše hovädzie prejavilo Bulharsko a Chorvátsko, výnimočne sa podarí možno sprostredkovaný predaj do ďalších krajín. V týchto dňoch je však obchodovanie so zahraničím zmrazené pre opatrenia, ktoré si vynútilo šírenie slintačky a krívačky v Európe. Obmedzenia potrvajú zatiaľ do 27. marca. (ru)
Koľko hovädzieho sa je v Európe?
(sledované obdobie je od októbra 2000)
Nemecko 50 % menej
Taliansko 42 % menej
Španielsko 35 % menej
Grécko a Luxembursko 30 % menej
Portugalsko 25 % menej
Francúzsko 30 % menej
Rakúsko 15 % menej
Belgicko 10 % menej
Dánsko, Holandsko, Írsko,
Fínsko a Švédsko bezo zmeny
Veľká Británia 3 % viac
ZDROJ: TASR