Bratislava 4. septembra (TASR) - Rodičia by sa mali podľa psychologičky Evy Smikovej vyhýbať fyzickým trestom detí. "Je veľmi tenká hranica medzi jednou výchovnou fackou a fyzickým trestaním, ktoré môže spôsobiť celoživotné následky," povedala pre TASR Smiková pri príležitosti otvorenia nového školského roka.
V pondelok 5. septembra sa do školských lavíc vráti viac ako 900 tisíc školákov. Z nich okolo 55 tisíc bude v škole prvýkrát.
Negatívum fyzických trestov vysvetľuje Smiková okrem iného tým, že rodič ho môže použiť len preto, že je silnejší. "Napriek presvedčeným tvrdeniam, že všetci chcú len to najlepšie pre svoje deti, rodinné násilie na Slovensku je pomerne rozšírené," dodala Smiková. Príčin, prečo sa deti nesprávajú podľa predstáv rodičov, je pritom viacero. Od podmienok v akých žijú, sociálnej situácie až po nedostatok príležitostí na to, aby mohli "ventilovať" svoju energiu. Dôvodom môže byť napríklad aj to, že sa v školách učia niečo, čo už vedia a preto sa nudia. Výnimočné nie sú ani psychické poruchy, či choroby ako dislexia.
V prípadoch, že si rodičia s dieťaťom nevedia poradiť, odporúča Smiková navštíviť školského psychológa. "Myslím, že na veľkú väčšinu prípadov útekov z domu, chodenia poza školu, či všetky tie problémy súvisiace s pubertou, sa dá nájsť riešenie," spomenula Smiková. Čím neskôr sa však pomoc vyhľadá, tým dlhšie trvá náprava.