
Pri pohľade na záplavy v Paríži je ťažké si predstaviť, že sladká voda tvorí len 0,007 percenta všetkej vody na Zemi. FOTO - TASR/AP
Voda je najobyčajnejšia, ale zároveň najpotrebnejšia zlúčenina, bez ktorej by život neexistoval. Jej spotreba vo svete neustále stúpa - od roku 1975 sa zdvojnásobila. Nutnosť zlepšiť hospodárenie s vodou vyslovilo Valné zhromaždenie OSN v decembri 1992, keď vyhlásilo dnešný deň - 22. marec za Svetový deň vody.
Na Zemi sa nachádza 1,4 miliardy kubických kilometrov vody. Z tohto množstva pripadá vyše 97 percent na slanú vodu morí a oceánov. Sladkej vody je len 2,5 percenta - väčšina z nej je viazaná vo večnom ľade na póloch, v ľadovcoch veľhôr, v atmosfére a pôde. Použiteľná voda v jazerách, nádržiach a tokoch predstavuje len 0,26 percenta celkového množstva sladkej vody alebo 0,007 percenta všetkej vody na Zemi.
V priebehu minulého storočia stúpla spotreba vody na jedného človeka. V Nemecku spočítali, že kým začiatkom 50. rokov stačilo jednotlivcovi na deň 85 litrov, dnes už musí mať 138 litrov. V spotrebe vody v priemysle jednotlivých krajín panujú ohromné rozdiely. Spojené štáty uvádzali na začiatku 90. rokov 7200 litrov na hlavu a deň, ich protipól India len 1500 litrov. Na získanie litra ropy stačí 10 litrov vody, ale na tonu ocele 20-tisíc a na tonu papiera dokonca 100-tisíc litrov.
Podľa správy troch agentúr OSN z novembra 2000 až 2,4 miliardy ľudí stále nemá prijateľné hygienické podmienky a 1,1 miliardy nie je napojených na vodovod - najmä v zaostalých krajinách, ale príklady sa nájdu aj na Slovensku. Vo veľkomestách a v rozsiahlych aglomeráciách naopak spotreba vody vysoko prekračuje bežný priemer a straty tejto tekutiny sa blížia až k 40 percentám. V takých sídlach by pritom mala čoskoro žiť až polovica ľudstva.
V rozvojových krajinách sú mestá z jednej tretiny zásobované vodou nepravidelne, v Ázii z viac ako polovice. Kritická situácia je v Číne: vinou nekontrolovaného priemyselného rozvoja extrémne klesla hladina spodnej vody, vyschli rieky a jazerá. Zo 668 čínskych miest 400 trpí nedostatkom vody. Sedemsto miliónov Číňanov pije kontaminovanú vodu.
Najväčšia spotreba a nehospodárnosť vo využívaní vody je v poľnohospodárstve, ktoré spotrebuje vyše 70 percent využívaných vodných zdrojov (v roku 1900 to bolo vyše 90 percent). Zavlažovanie má veľmi nízku efektivitu. Až 60 percent vody sa v závlahových systémoch stratí a nedostane sa k plodinám.
Znečisťovanie vôd v posledných rokoch prispieva k obmedzovaniu dostupných zdrojov pitnej vody. Preto sa v roku 1974 začal Medzinárodný hydrologický program (IHP), ktorý koordinuje UNESCO za podpory Svetovej banky.
Súčasné celosvetové investície do vodného hospodárstva - 70 až 80 miliárd dolárov ročne - odporučilo Svetové fórum o vode zvýšiť do roku 2025 na 180 miliárd dolárov. Cieľom je do roku 2015 znížiť na polovicu počet obyvateľov, ktorí nemajú prístup k vode, a do roku 2025 zabezpečiť prístup k vode všetkým obyvateľom sveta. (čtk)