Použiť sa dá len zlomok zásob vody

Voda je najobyčajnejšia, ale zároveň najpotrebnejšia zlúčenina, bez ktorej by život neexistoval. Jej spotreba vo svete neustále stúpa - od roku 1975 sa zdvojnásobila. Nutnosť zlepšiť hospodárenie s vodou vyslovilo Valné zhromaždenie OSN v decembri 1992, .


Pri pohľade na záplavy v Paríži je ťažké si predstaviť, že sladká voda tvorí len 0,007 percenta všetkej vody na Zemi. FOTO - TASR/AP



Voda je najobyčajnejšia, ale zároveň najpotrebnejšia zlúčenina, bez ktorej by život neexistoval. Jej spotreba vo svete neustále stúpa - od roku 1975 sa zdvojnásobila. Nutnosť zlepšiť hospodárenie s vodou vyslovilo Valné zhromaždenie OSN v decembri 1992, keď vyhlásilo dnešný deň - 22. marec za Svetový deň vody.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na Zemi sa nachádza 1,4 miliardy kubických kilometrov vody. Z tohto množstva pripadá vyše 97 percent na slanú vodu morí a oceánov. Sladkej vody je len 2,5 percenta - väčšina z nej je viazaná vo večnom ľade na póloch, v ľadovcoch veľhôr, v atmosfére a pôde. Použiteľná voda v jazerách, nádržiach a tokoch predstavuje len 0,26 percenta celkového množstva sladkej vody alebo 0,007 percenta všetkej vody na Zemi.

SkryťVypnúť reklamu

V priebehu minulého storočia stúpla spotreba vody na jedného človeka. V Nemecku spočítali, že kým začiatkom 50. rokov stačilo jednotlivcovi na deň 85 litrov, dnes už musí mať 138 litrov. V spotrebe vody v priemysle jednotlivých krajín panujú ohromné rozdiely. Spojené štáty uvádzali na začiatku 90. rokov 7200 litrov na hlavu a deň, ich protipól India len 1500 litrov. Na získanie litra ropy stačí 10 litrov vody, ale na tonu ocele 20-tisíc a na tonu papiera dokonca 100-tisíc litrov.

Podľa správy troch agentúr OSN z novembra 2000 až 2,4 miliardy ľudí stále nemá prijateľné hygienické podmienky a 1,1 miliardy nie je napojených na vodovod - najmä v zaostalých krajinách, ale príklady sa nájdu aj na Slovensku. Vo veľkomestách a v rozsiahlych aglomeráciách naopak spotreba vody vysoko prekračuje bežný priemer a straty tejto tekutiny sa blížia až k 40 percentám. V takých sídlach by pritom mala čoskoro žiť až polovica ľudstva.

SkryťVypnúť reklamu

V rozvojových krajinách sú mestá z jednej tretiny zásobované vodou nepravidelne, v Ázii z viac ako polovice. Kritická situácia je v Číne: vinou nekontrolovaného priemyselného rozvoja extrémne klesla hladina spodnej vody, vyschli rieky a jazerá. Zo 668 čínskych miest 400 trpí nedostatkom vody. Sedemsto miliónov Číňanov pije kontaminovanú vodu.

Najväčšia spotreba a nehospodárnosť vo využívaní vody je v poľnohospodárstve, ktoré spotrebuje vyše 70 percent využívaných vodných zdrojov (v roku 1900 to bolo vyše 90 percent). Zavlažovanie má veľmi nízku efektivitu. Až 60 percent vody sa v závlahových systémoch stratí a nedostane sa k plodinám.

Znečisťovanie vôd v posledných rokoch prispieva k obmedzovaniu dostupných zdrojov pitnej vody. Preto sa v roku 1974 začal Medzinárodný hydrologický program (IHP), ktorý koordinuje UNESCO za podpory Svetovej banky.

SkryťVypnúť reklamu

Súčasné celosvetové investície do vodného hospodárstva - 70 až 80 miliárd dolárov ročne - odporučilo Svetové fórum o vode zvýšiť do roku 2025 na 180 miliárd dolárov. Cieľom je do roku 2015 znížiť na polovicu počet obyvateľov, ktorí nemajú prístup k vode, a do roku 2025 zabezpečiť prístup k vode všetkým obyvateľom sveta. (čtk)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 010
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 338
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 160
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 527
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 574
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 258
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 249
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 900
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu