Poistný trh vzrástol za prvý polrok o 2,9 percenta. Pod takýto nízky rast sa podpísal predovšetkým prepad poistného z povinného zmluvného poistenia motorových vozidiel, na ktorom poisťovne vybrali o 1,5 miliardy menej ako pred rokom. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR
BRATISLAVA - Povinné zmluvné poistenie spomalilo rast celého poistného trhu na Slovensku. Poisťovne za prvý polrok vybrali na poistnom 27,86 miliardy korún, čo je len o 2,9 percenta viac ako pred rokom. Za prvý polrok minulého roku vzrástol poistný trh o 15 percent.
Generálny tajomník Slovenskej asociácie poisťovní Vladimír Rančík tvrdí, že za takýto nízky rast môže predovšetkým pokles vybratých zákonných poistiek na autá. Kým za prvý polrok minulého roku vybrali poisťovne na povinných poistkách takmer 8,5 miliardy korún, tento rok to bolo necelých sedem miliárd.
Ceny pôjdu hore
Za pokles predpísaného poistného pri povinnom zmluvnom poistení môže minuloročný súboj poisťovní o klientov. ČSOB poisťovňa zverejnila asi mesiac pred posledným termínom na zmenu poisťovne svoje akciové ceny. Tie boli výrazne nižšie ako minuloročné ceny konkurencie. Ostatné poisťovne na to zareagovali vyčkávaním. Svoje ceny zverejnili všetky poisťovne až dva dni pred poslednou šancou na zmenu poisťovne. Niektoré poisťovne však klientom, ktorí chceli odísť, ponúkali akciové ceny.
Situáciu využilo viacero ľudí a buď zmenili poisťovňu, alebo od svojej poisťovne dostali akciovú cenu. Výsledkom bolo, že poisťovne na poistnom za prvý polrok vybrali o 1,5 miliardy menej ako vlani. "Taký výrazný pokles nenastal za posledných päť rokov v žiadnej európskej krajine. A kde nastal, spôsobilo to výrazné problémy a následne rapídne zvýšenie poistného," tvrdí výkonný riaditeľ Slovenskej kancelárie poisťovateľov Imrich Fekete.
Všetky poisťovne tvrdia, že tento rok bude poistné na povinné zmluvné poistenie vyššie. Zatiaľ však nevedia o koľko. "Predpokladáme, že poistné pôjde hore minimálne o desať percent," tvrdí Rančík.
Na ceny povinného zmluvného poistenia má vplyv vytváranie rezerv na poistné udalosti, prevádzkové náklady poisťovní, ale aj vytváranie garančného fondu, z ktorého sa platia škody, ktoré spôsobili nepoistené autá. Za prvý polrok bolo takýchto nehôd asi 1700 a výška škôd dosiahla 270 miliónov korún. Poisťovne odvádzajú časť z vybraného poistného aj hasičom. Podľa Feketeho je Slovensko jedinou krajinou v okolí, kde poisťovne musia platiť hasičom.
Život si vážime viac
Celé neživotné poistenie pokleslo v dôsledku povinných poistiek za prvý polrok o 2,1 percenta na 17,12 miliardy korún. Suma životného poistenia oproti tomu vzrástla o dvanásť percent na 10,74 miliardy korún. Podiel životného poistenia a neživotného poistenia je tak 38,5 ku 61,5 v prospech neživotných poistiek.
Rančík odhaduje, že do konca roka by podiel životného poistenia mohol dosiahnuť až 40 percent. Európsky priemer však predstavuje až 50-percentný podiel životného poistenia na celkovom zaplatenom poistnom. Podľa Rančíka bude aj na Slovensku podiel životných poistiek postupne narastať až na 50 percent.
Jednotka stráca náskok
Najväčšou poisťovňou podľa predpísaného poistného je stále Allianz Slovenská poisťovňa. Jej náskok pred druhou Kooperativou i celkový podiel na trhu sa však opäť zmenšil.
Allianz SP za prvý polrok vybrala na poistnom 10,16 miliardy korún. Pred rokom to však bolo o 1,13 miliardy viac. Môže za to predovšetkým miliardový výpadok poistného pri povinnom zmluvnom poistení. Druhá Kooperativa vybrala na poistnom 6,19 miliardy korún, čo je o 874 miliónov viac ako vlani. Podiel Allianzu SP tak dosiahol 36,5 percenta oproti minuloročným 41,7 percenta. Podiel Kooperativy narástol z 19,6 percenta na 22,2 percenta.
Na tretie miesto sa dostala poisťovňa Amslico s 6,4-percentným podielom. Predbehla tak Českú poisťovňu Slovensko so 6,2-percentným trhovým podielom. Ostatné poisťovne skončili s podielom menším ako päť percent.