Lawrence Ferlinghetti pre SME: Začalo sa sto rokov beatnickej samoty

Beat ako životný pocit


Lawrence Ferlinghetti počas pražského festivalu beat generation v apríli 1998.
FOTO – ČTK


Osobnosti beat generation podľa Ferlinghettiho

Obnosená bledohnedá kožená bunda, vyšúchané džínsy, kockovaná flanelová košeľa, zelená baretka, šedivá brada a v pravom uchu náušnica. Nečudo, že jednu z kultových postáv svetovej poézie 20. storočia Lawrencea Ferlinghettiho po jeho príchode na beatnický festival v Prahe v roku 1998 taxikár na holešovickej stanici označil za nedôveryhodnú osobu. A hoci sa mu vtedajší minister kultúry ČR M. Stropnický na otvorení festivalu verejne ospravedlnil, „anjel strážny“ beatnickej generácie ho lakonicky prerušil so slovami – „never mind“. Muž, ktorý sa v roku 1956 odvážil vydať bibliu beat generation – Ginsbergovu zbierku Vytie – žije v San Franciscu. „Ako sa mám? No všetky knihy už neprečítam, všetky moria už neprebrázdim a o ženách už ani nehovorím. Ale inak sa to dá vydržať,“ povedal autor slávnej zbierky Lunapark v hlave, ktorý bude mať v sobotu 82 rokov. Pre SME charakterizoval osobnosti beat generation.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Allen Ginsberg (1926 – 1997) – beatnický kazateľ a skvelý básnik. Bol však aj psychicky labilný a príliš sa nechal unášať politickými vírmi. Ďakujem nebesiam, že som v ňom videl proroka novej generácie. Lepšiu báseň ako jeho Vytie som už nevydal a ani nenapísal.

Jack Kerouac (1922 – 1969) – nahý anjel, ktorý bol stále „na ceste“. Cesta bola jeho slávou i osudom. Bola to bezstarostná jazda človeka, za ktorým sa otáčali ženy aj muži. Bože, to bol talent!

William S. Burroughs (1914 – 1997) – na tomto svete vyskúšal azda všetko, čo sa vyskúšať dá. Kerouac žil naplno, ale Burroughs vedel to zbesilé tempo aj prežiť. V alkoholickom delíriu, ale aj v omamnom dyme bol veľkým vizionárom. Neviem, ako to robil, ale takmer všetko sa aj naplnilo.

Gregory Corso (1931 – 2001) – z beatnikov bol jediným Newyorčanom. Do politiky zasahoval menej než Allen Ginsberg a do charizmy Jacka Kerouaca mu čosi chýbalo. Ale disciplínu zvanú provokácia Ameriky ovládal Gregory Corso rovnako dobre.

SkryťVypnúť reklamu

Lawrence Ferlinghetti – všetci predchádzajúci ho volali anjelom strážnym. Napísal niekoľko dobrých a niekoľko horších básní, pomiloval niekoľko pekných žien a na jachte prebrázdil niekoľko morí. Čo bude ďalej – to uvidíme!

Beat ako životný pocit

Beat alebo nebeat? Pre troch mladých amerických rebelov z konca 40. rokov minulého storočia bola táto otázka zodpovedaná okamžite a rezolútne. Allen Ginsberg, Jack Kerouac a William Burroughs prorocky zacítili vôňu doby. Schizofrenická atmosféra povojnového optimizmu a hospodárskej konjunktúry sa dostávala do konfliktu s traumou atómovej hrozby, studenej vojny a McCarthyho honu na čarodejnice. Odpor k novému establishmentu zrodil prvý a zároveň najvýznamnejší a najsilnejší prúd nezávislého myslenia a nonkonformnej kultúry 20. storočia – beat generation. Čo to bolo? „Spoločný životný pocit,“ vyhlásil Kerouac. „Zábava pri fľaši vína,“ oponuje Burroughs. „Modlil som sa, že budem prospešný ľudstvu,“ napísal Ginsberg vo svojej trýznivej básni Kadiš z roku 1961, venovanej pamiatke svojej matky Naomi.

SkryťVypnúť reklamu

Sex, drugs and rock‘n‘roll

Beatnici vtrhli na prelome 50. a 60. rokov do sanfranciských klubov, galérií a knižníc. Myšlienky pôvodne malej a izolovanej skupinky autorov sa stávajú základom širokého hnutia. Ovplyvňujú a určujú spôsob uvažovania, rebríčky hodnôt, životné názory. Prejavujú sa v odmietnutí hodnôt konzumnej spoločnosti, zdôraznením slobody jednotlivca, záujmom o východné filozofie i ekologické témy. Prichádza sexuálna revolúcia, rock‘n‘roll, experimentovanie s drogami, rifle, dlhé vlasy, autostop – jednoducho, nový životný štýl.

„Životný štýl nás všetkých sa líšil od životného štýlu americkej strednej triedy, ale navzájom sa líšili aj naše životné štýly,“ povedal v jednom rozhovore Ginsberg. „Drogy a alkohol hrali veľmi malú rolu a nemyslím, že sme nepoznali mieru. Generácia beatnikov až na výnimky drogy nezneužívala a už vôbec netvrdila, že by ich mali brať všetci. Keďže beatnici odmietali pohodlie strednej triedy a pohybovali sa skôr medzi neprivilegovanými vrstvami, podobné veci jednoducho oveľa lepšie poznali. A pretože ich viac poznali, tak aj o nich písali. Odtiaľ asi pochádzajú rôzne asociácie, že sme len chľastali a brali drogy.“

SkryťVypnúť reklamu

Čo zostalo z beatnikov?

„Začalo sa sto rokov beatnickej samoty,“ povedal v rozhovore pre SME beatnický patriarcha Lawrence Ferlinghetti. „Veľa dverí sa pozatváralo už pred štyrmi rokmi, keď zomrel Ginsberg a Burroughs. Teraz ich nasledoval Corso a ja už nevidím nikoho z pravoverných. Napriek tomu, ich stopy sú čitateľné dodnes. Nazval by som to nezávislé myslenie. V New Yorku sú to básnici Elliot Katz a Danny Shot, ktorí vydávajú literárnu revue Long Shot. Ilustrátor beatnickej poézie Erich Drooker. Gitarista Lenny Kaye zo skupiny Patti Smith Group. Básnik Miguel Algarin a jeho literárny klub Nyuorican Poets Café. V Boulderu, štát Colorado je to Škola odosobnenej poézie Jacka Kerouaca, ktorú založil s poetkou Anne Waldmanovou Allen Ginsberg. V San Franciscu vydavateľ časopisu Re-Search a teoretik punkovej kulturnej revolúcie Vale. Ďalej spevák prenasledovanej punkovej kapely Dead Kennedys Jello Biafra. Ostatne, punk je v USA považovaný za priameho pokračovateľa línie beat generation.“

SkryťVypnúť reklamu

Ako uvádza posledná časť trilógie o beatnikoch, ktorú v rámci seriálu Alternatívna kultúra reprízuje v týchto dňoch ČT 2 (vždy v piatok večer), v Amerike je stále dosť tých, ktorí sa nechcú zmieriť s úlohou malého kolieska v súkolí spoločenského establishmentu, ale v tradícii založenej beat generation hľadajú alternatívy.

Tému beat generation pripravil ĽUDO PETRÁNSKY

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  2. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  3. Probiotiká nie sú len na trávenie
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  7. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  8. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 7 104
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 083
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 264
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 667
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 047
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 828
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 1 713
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 550
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu