Brusel 12. februára (TASR) - Napriek rôznym názorom na financovanie rozšírenia nikto nevytvára nové podmienky pre prijatie nových členov do EÚ a nikto nespochybňuje stanovený časový harmonogram tohto procesu. Vyhlásil to dnes v Bruseli komisár EÚ pre rozšírenie Günter Verheugen.
Komisár dospel k takémuto názoru po dnešnej diskusii ministrov financií EÚ, ktorí sa zaoberali návrhom EK na financovanie rozšírenia o desať nových členov v rokoch 2004-06. Viacero členských krajín, najmä čistí platitelia do spoločného rozpočtu, považujú predpokladanú sumu 40,2 miliardy vo forme záväzkov za príliš štedrú.
"Záver z dnešnej diskusie je jasný: nikto nevytvára nové podmienky, nikto nespochybňuje stratégiu a časový plán rozšírenia," vyhlásil Verheugen po rokovaní so slovinským ministrom pre európske záležitosti Janezom Potočnikom.
V procese rozšírenia je treba zachovať dosiahnutú dynamiku a Verheugen verí, že sa to podarí. "Stále je reálne, že splníme všetko, čo predpokladá cestovná mapa na španielske predsedníctvo," predpovedal. Podľa cestovnej mapy by mala EÚ počas prvého polroka dospieť k spoločným pozíciám ku kapitolám poľnohospodárstvo, regionálna politika a rozpočet.
Debata o rámcovom návrhu EK bude pokračovať na budúci týždeň na rokovaní ministrov zahraničných vecí. Komisia potom urobí dôkladnú analýzu všetkých názorov a postojov a začne pripravovať návrhy spoločných pozícií k týmto trom kapitolám. Podľa zdroja EK začiatkom marca predloží návrh k regionálnej politike, v polovici marca v rozpočtu a na konci mesiaca k poľnohospodárstvu.
Viacero ministrov financií počas dnešnej diskusie ostro napadlo návrh EK. Holandský minister Gerritt Zalm komisiu obvinil, že vyvolala diskusiu o priamych platbách farmárom, niektorí jeho kolegovia sa vyslovili dokonca aj proti kompenzáciám, ktoré by mali zo začiatku dostávať noví členovia za svoje príspevky do spoločného rozpočtu.
Rakúsky minister Karl-Heinz Grasser zasa navrhol, aby sa isté peniaze vyčlenili aj na odstavenie českej jadrovej elektrárne Temelín.
Podľa diplomatov návrh podporili Írsko, Grécko, Dánsko, Fínsko, Portugalsko, Belgicko a predsedajúce Španielsko. Svoj kritický postoj z víkendovej schôdzky ministrov zahraničia v španielskom Cácerese potvrdili Holandsko, Nemecko, Británia, Francúzsko, Švédsko, pridalo sa Rakúsko.
(spravodajca TASR Robert Sermek) žab