Ministri financií kritizovali návrh, EK upokojuje kandidátov

Brusel 12. februára (TASR) - Viacero ministrov financií členských krajín EÚ dnes v Bruseli ostro kritizovalo návrh Európskej komisie (EK) na financovanie ...

Brusel 12. februára (TASR) - Viacero ministrov financií členských krajín EÚ dnes v Bruseli ostro kritizovalo návrh Európskej komisie (EK) na financovanie rozšírenia. Komisia naopak navrhovaný rozpočet obhajovala ako vyvážený kompromis a snažila sa ubezpečiť kandidátske krajiny, že na časovom pláne rozšírenia sa nič nemení.

Komisárka pre rozpočet Michaele Schreyerová označila počas diskusie ministrov návrh za "dobrý kompromis medzi finančnými záujmami súčasných i nových členov únie". Argumentovala okrem iného tým, že finančná záťaž súčasných členov z rozšírenia sa oproti pôvodne predpovedaným 0,16 percenta ich HDP zníži na 0,08 percenta vďaka tomu, že návrh EK predpokladá plné príspevky nových členov do spoločného rozpočtu EÚ hneď po vstupe.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Jej slová však v prípade niektorých krajín nepadli na úrodnú pôdu. Holandský minister Gerritt Zalm komisiu obvinil, že zbytočne vyvolala diskusiu o priamych platbách farmárom, s ktorými sa pôvodne nepočítalo.

Proti priamym platbám sú aj Británia, Švédsko a Nemecko, dnes sa k ich názoru pridal rakúsky minister Karl-Heinz Grasser. Ten sa dokonca vyslovil aj proti kompenzáciám, ktoré by mali zo začiatku dostávať noví členovia za svoje príspevky do spoločného rozpočtu. Komisárka Schreyerová mu však pripomenula, že Viedeň nebola voči kompenzáciám taká kritická, keď v roku 1995 do EÚ vstupovalo Rakúsko.

Grasser tiež navrhol, aby sa isté peniaze vyčlenili aj na odstavenie českej jadrovej elektrárne Temelín, podobne ako tomu je v prípade slovenských Jaslovských Bohuníc a litovskej Ignaliny.

SkryťVypnúť reklamu

Francúzsky minister Laurent Fabius je síce za zachovanie priamych platieb, keďže práve roľníci z jeho krajiny sú ich najväčším prijímateľom, vyslovil sa ale za zníženie regionálnej pomoci pre nových členov.

Podľa diplomatov návrh EK podporili Írsko, Grécko, Dánsko, Fínsko, Portugalsko, Belgicko a predsedajúce Španielsko. Svoj kritický postoj z víkendovej schôdzky ministrov zahraničia v španielskom Cácerese potvrdili Holandsko, Nemecko, Británia, Francúzsko, Švédsko, pridalo sa Rakúsko.

Komisár pre rozšírenie Günter Verheugen sa po diskusii snažil ubezpečiť kandidátske krajiny, že na procese rozšírenia sa nič nemení. "Napriek rôznym názorom na financovanie nikto nevytvára nové podmienky, nikto nespochybňuje stratégiu a časový plán rozšírenia," vyhlásil Verheugen po rokovaní so slovinským ministrom pre európske záležitosti Janezom Potočnikom. Dodal, že nevidí potrebu meniť základné princípy návrhu komisie.

SkryťVypnúť reklamu

Dnešné rokovanie ministrov bolo ďalšou časťou debaty, ktorá predchádza návrhom spoločných rokovacích pozícií pre kapitoly poľnohospodárstvo, regionálna politika a rozpočet. Tie má komisia predložiť v priebehu marca.

Až po ich schválení členskými štátmi sa začnú rokovania s kandidátmi, na konci ktorých musí každá kandidátska krajina dosiahnuť s EÚ dohodu o tom, koľko bude po vstupe z rozpočtu únie dostávať a koľko bude do neho prispievať. Diskusia bude pokračovať na budúci týždeň na rokovaní ministrov zahraničných vecí. Komisia potom urobí dôkladnú analýzu všetkých názorov a postojov a pripraví návrhy spoločných pozícií.

(spravodajca TASR Robert Sermek) žab

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 895
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 147
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 089
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 508
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 3 170
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 708
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 454
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 283
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu