Art Bailey z Wavelandu v štáte Mississippi na mieste, kde stál jeho dom. FOTO - ČTK/AP
Prvý raz to nebude jednoznačné. Štyri roky po tom, ako do veží Svetového obchodného centra v New Yorku vleteli lietadlá, ktoré uniesli teroristi, nebude Amerika jednotne smútiť. Zdesenie a zlosť po hurikáne Katrina sú priveľké.
Po 11. septembri dostal prezident George Bush mandát skoro na všetko. Ochrániť Ameriku pred ďalšími útokmi sa stalo jediným záujmom krajiny. Amerika bola jednotná. Ešte aj demokrati stáli v šíku za republikánskym prezidentom.
Po Katrine je všetko úplne inak. Bush je pod tlakom. Katastrofa krajinu nezjednotila. Naopak. Na Biely dom a republikánov sa sype jedna výčitka za druhou.
V prípade 11. septembra a Katriny je pritom viac momentov, v ktorých sa situácia opakuje.
Rovnaký je smútok tisícok ľudí, ktorí niekoho stratili. Príbuzní obetí z dvojičiek na dôkaz zorganizovali špeciálnu zbierku pre príbuzných obetí Katriny. Najlepšie vieme pochopiť, čo prežívate, tvrdia.
Rovnaké sú zábery skazy, beznádeje a chaosu. Je jedno, či vo vode v New Orleanse, alebo v troskách mrakodrapov v srdci Manhattanu.
Rovnaké sú aj obrovské straty: 11. septembra zomrelo takmer 3000 ľudí a materiálne škody sa vyšplhali na miliardy. Teraz presný počet obetí nie je známy, predpovede však hovoria možno až o
10 000. Experti predpokladajú, že materiálne škody prekročia 150 miliárd.
Podľa lídrov vyšetrovacej komisie, ktorá skúmala okolnosti útokov na New York a Pentagon vo Washingotne, je rovnakých aj viac chýb, ktoré sa stali pred a tesne po útokoch. Amerika sa podľa nich nepoučila a ani po štyroch rokoch nevedela zabrániť zbytočným obetiam.
Republikán Thomas Kean a demokrat Lee Hamilton agentúre Reuters povedali, že tak ako v New Yorku aj v New Orleans nebolo jasné, kto za čo zodpovedá. Washington podľa nich stále jasne nerozdelil právomoci medzi miestnych a štátnych predstaviteľov.
Zopakoval sa aj problém s komunikáciou. Hasiči a záchranári na Ground Zero mali problém hovoriť jeden s druhým, lebo nefungoval systém jednotných frekvencií. Bez možnosti spojiť sa s kolegami boli dlho aj záchranári v New Orleanse.
"Som prekvapený, sklamaný, a tak trochu aj zničený, že ani o štyri roky neskôr sme si nepočínali lepšie ako po 11. septembri. Je to jasný odkaz: stále sme veľmi zraniteľní," povedal Hamilton.
Demokrati aj republikáni sa pýtajú Busha, ako majú ľudia mať pocit istoty, keď ich krajina nevie zareagovať ani na prírodné nešťastie. Ako to bude vyzerať potom, keď by zaútočili teroristi?
Katrina a dvojičky majú veľa spoločné. Napriek tomu je reakcia Ameriky úplne odlišná. Zmenila sa totiž atmosféra v krajine. Bush ľudí sklamal útokom na Irak.
Na vine však nie je len Irak. "Najväčší rozdiel je v tom, že nemáme nepriateľa, na ktorého by sme mohli zamerať náš hnev," povedal agentúre AP riaditeľ Pew Research Center Andrew Kohut.
Ako si pripomenú 11. september
Presne o 8.46 miestneho času budú v New Yorku držať minútu ticha. Vtedy narazilo do jednej z veží Svetového obchodného centra prvé lietadlo. Potom budú čítať mená obetí.
Vo Washingtone, kde unesené lietadlo narazilo do budovy Pentagonu, ministerstvo obrany usporiadalo Pochod slobody. (čtk)