Premiér Koizumi vo voľbách podľa prieskumov verejnej mienky zvíťazí. Svoj hlas odovzdal už v utorok. FOTO - REUTERS
Keď sa Džuničiro Koizumi v roku 2001 stal japonským premiérom, sľúbil, že zmení politickú scénu. Dnes už Koizumi nie je pre verejnosť takým veľkým hitom ako pred štyrmi rokmi. Napriek tomu zajtrajšie predčasné voľby veľmi pravdepodobne vyhrá. Naznačujú to aspoň všetky prieskumy.
Koizumi je sviežejší ako jeho predchodcovia. Hovorí zrozumiteľnejšie a priamočiarejšie. Predstavuje novšiu generáciu, menej zaťaženú II. svetovou vojnou a ťažkými rokmi obnovy po totálnej porážke. Teraz voličov opäť presviedča, že najlepším správcom druhého najväčšieho hospodárstva na svete je práve on.
Ešte pred niekoľkými týždňami sa zdalo, že by opozícia mohla prelomiť monopol Liberálnodemokratickej strany na vládnutie. Demokratická strana podľa prieskumov nepresvedčila nerozhodnutých voličov. Koizumiho šarm a tradícia jeho strany sa zdajú byť viac ako sľub, že skutočné reformy prídu až po jeho odstavení.
Koizumi mal odvahu meniť roky nemenné pravidlá a oslabuje vplyv štátu a zasahovanie do ekonomiky. Do deväťdesiatych rokov takáto politika hospodárstvu prospievala, odvtedy však Japonsko skôr stagnuje.
Vynovuje aj dlhodobo prestarnutú Liberálnodemokratickú stranu, desaťročia suverénu na politickej scéne. Narazil, keď mu horná komora parlamentu odmietla kľúčovú privatizáciu pošty. Jej systém poisťovní a sporiteľní z nej robí najväčšiu svetovú banku a boli to práve hlasy konzervatívnych zástupcov Koizumiho strany, čo zastavili jej odpredaj.
Premiér sa rozhodol pre predčasné voľby, ktoré sa tak stávajú referendom, v ktorom majú Japonci rozhodnúť, či by mal Koizumi v reformách pokračovať.
Koizumi zariskoval a zdá sa, že sa mu to vyplatilo. Ako očakávaný víťaz volieb jasne ovládne aj na dva tábory rozdelenú stranu. Na kandidátke podporoval mladších kandidátov, najmä ženy, medzi ktorými je napríklad aj bývalá miss tokijskej univerzity.
Podľa posledného prieskumu uverejneného v denníku Asahi Šimbun by liberálni demokrati mali získať 241 kresiel v dolnej komore parlamentu, ktorá má 480 miest. Spolu s budhistickou Stranou spravodlivosti a čistoty (Kómeitó) by tak mali získať pohodlnú väčšinu.
Koizumiho vláda
Čo presadil: očistil banky od zlých úverov, sprivatizoval železnice, znížil vládne výdavky, zlepšil vzťahy s USA, vyslal japonské jednotky do Iraku.
Čo sa nepodarilo: sprivatizovať poštu, znížiť obrovský verejný dlh, zhoršili sa vzťahy s Čínou a Južnou Kóreou aj pre jeho návštevy v kontroverznej svätyni Jasukuni, kde sú pochovaní aj vojnoví zločinci (mch)